3 sposoby na poprawienie wyniku zdolności kredytowej

Odpowiednia zdolność kredytowa jest niezbędna, by móc zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Dobra wiadomość dla wszystkich potencjalnych kredytobiorców jest taka, że poprawa zdolności kredytowej nie tylko jest możliwa, ale dodatkowo nie zawsze musi wiązać się z koniecznością podniesienia poziomu zarobków. Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

3 sposoby na poprawienie wyniku zdolności kredytowej
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 22 października 2024

Artykuł sponsorowany

Jak poprawić zdolność kredytową? Zmniejszyć bieżące obciążenia finansowe

Jednym ze skutecznych sposobów na podniesienie zdolności kredytowej jest zmniejszenie bieżących obciążeń finansowych. Po pierwsze, mowa o codziennych wydatkach, związanych np. z utrzymaniem mieszkania, ale też abonamentami czy innymi opłatami, które uiszczane są co miesiąc. Po drugie, zmniejszyć można również wydatki ponoszone na spłacanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań (o ile oczywiście dana osoba spłaca jakikolwiek inny kredyt) – najlepiej poprzez spłacenie części lub całości takiego zobowiązania. Niższe miesięczne wydatki pomogą w podniesieniu zdolności kredytowej nawet w sytuacji, gdy dochody pozostają na tym samym poziomie co wcześniej.

Jak polepszyć zdolność kredytową? Pomóc mogą wyższe zarobki lub zmiana źródła zarobków

Nie da się jednocześnie ukryć, że w wielu wypadkach najskuteczniejszym sposobem na podniesienie zdolności kredytowej będzie po prostu podniesienie poziomu zarobków. Nawet jeśli wydatki pozostaną na dotychczasowym poziomie, to przy wyższych zarobkach ocena zdolności kredytowej z pewnością będzie lepsza niż wcześniej.

Warto jednocześnie zauważyć, że jeżeli ktoś nie ma szans na podniesienie dochodów, to w niektórych przypadkach dobrym pomysłem może być zmiana ich źródła – na takie, które są oceniane przez bank jako mniej ryzykowne. Tym samym jeśli np. ktoś wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), to jego zdolność kredytowa polepszy się w momencie, gdy te same zarobki będzie osiągać na podstawie umowy o pracę (najlepiej na czas nieokreślony). Warto jednocześnie dodać, że podobnie jest w przypadku przedsiębiorców – etat co do zasady jest uznawany przez bank za bezpieczniejsze źródło dochodów niż działalność gospodarcza. Osoba prowadząca własny biznes może jednak poprawić swoją sytuację np. poprzez zmianę formy opodatkowania – na skalę podatkową lub podatek liniowy. Banki znacznie gorzej oceniają zdolność kredytową ryczałtowców i przedsiębiorców rozliczających się kartą podatkową.

Sprawdź zdolność kredytową i popraw swoją wiarygodność

Przeszkodą na drodze do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na pożądaną kwotę może być też negatywna historia kredytowa. Aby zapobiec takiej sytuacji, jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego warto zapoznać się ze swoją historią kredytową, sprawdzając raport BIK. Poprawa wiarygodności kredytowej jest natomiast możliwa na kilka sposobów; na przykład jeśli wcześniej zobowiązania nie były spłacane na czas, należy zacząć od uregulowania wszystkich zaległości. Kolejnym krokiem jest rezygnacja z limitów i kart kredytowych; nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że obniżają one wiarygodność kredytową klienta i tym samym wpływają negatywnie na zdolność kredytową.

Warto też dodać, że na wiarygodność kredytową źle wpływa składanie kilku czy kilkunastu wniosków kredytowych w tym samym czasie. Co do zasady lepszym pomysłem jest złożenie maksymalnie 2-3 wniosków w różnych bankach. Z tego względu należy najpierw wstępnie sprawdzić swoją zdolność kredytową (np. poprzez https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kalkulator-zdolnosci-kredytowej/), a dopiero później zdecydować się na oferty konkretnych instytucji i udać się do placówki celem złożenia wniosku.

Nie można również zapominać, że zdolność kredytowa zależy większej liczby czynników, w tym m.in. od wieku czy liczby osób na utrzymaniu. Warto jednak pamiętać, że mamy ogromny wpływ na swoją zdolność kredytową – i tym samym decyzję banku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.