Co sprawdzić przed zakupem działki?
Budowa domu jest niezwykle skomplikowanym i wieloetapowym procesem, który zwykle zaczyna się od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Co sprawdzić przed zakupem działki? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 20 sierpnia 2024
Księga wieczysta
Księgi wieczyste to dokumenty, zawierające szczegółowe informacje na temat stanu prawnego konkretnych nieruchomości.
Czy można dostać mandat za koszenie trawy?Katarzyna Leszczak
W księdze wieczystej znajdziemy adnotacje dotyczące m.in. danych wszystkich właścicieli działki (imiona, nazwiska, numery PESEL), jej powierzchni czy stanu hipoteki oraz innych obciążeń (np. służebność).
Co niezwykle istotne, zapisy ksiąg wieczystych są jawne i ogólnodostępne, ich przeglądanie umożliwia zaś rządowy serwis internetowy – w tym celu należy dysponować jedynie numerem księgi wieczystej gruntu, a opisywana procedura nie jest związana z żadnymi opłatami.
Ważne: Bezpośrednio przed zakupem działki warto zapoznać się także z oryginałem dokumentu – dodawanie przez administrację poszczególnych wpisów do wirtualnych baz danych może zająć nieporównywalnie więcej czasu niż aktualizacja fizycznych wersji ksiąg wieczystych.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Dokument ten określa przeznaczenie terenu i szereg innych parametrów oraz wskaźników, dotyczących kształtowania zabudowy na danym obszarze.
Ile trwa budowa domu od zera?Katarzyna Leszczak
Informacje w nim zawarte obejmują ponadto szczegółowe warunki zagospodarowania terenu i ograniczenia w jego użytkowaniu (w tym poprzez ewentualny zakaz zabudowy).
W praktyce oznacza to, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera wszelkie wytyczne, związane z wymaganiami, jakie musi spełnić nieruchomość, która zostanie wybudowana na konkretnej działce (m.in. liczba kondygnacji, przeznaczenie i usytuowanie budynku).
Adresatem wniosku o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego powinien być wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na położenie interesującej nas działki – warunkiem otrzymania dokumentu jest wniesienie odpowiedniej opłaty.
Mapa zasadnicza działki
Kartograficzne opracowanie terenu stanowi dla kupującego nieocenione źródło wiedzy na temat obiektów ogólnogeograficznych, elementów ewidencji gruntów i budynków, jak również sieci uzbrojenia gruntu.
Czy można mieć kamerę przed domem?Małgorzata Łaziuk
Dokładana analiza niniejszego dokumentu pozwoli nabywcy działki zweryfikować, czy w jej pobliżu znajduje się np. sieć kanalizacyjna bądź kolektor.
Wcześniejsze uzyskanie wspomnianych informacji ma natomiast kluczowe znaczenie, jeżeli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z ewentualnym doprowadzeniem takich instalacji.
Kopię mapy zasadniczej otrzymamy we właściwym starostwie powiatowym.
Uwaga: W celach czysto poglądowych istnieje również możliwość skorzystania z jej wersji elektronicznej, dostępnej w rządowym serwisie internetowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.