Co trzeba zrobić, żeby mieć zniżki na OC?

Ubezpieczenie OC wcale nie musi cię dużo kosztować! Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują swoim klientom korzystne zniżki za bezkolizyjną jazdę, czy też wieloletnie korzystanie z tej samej firmy ubezpieczeniowej. Sprawdź, w jaki sposób naliczane są zniżki na OC i co trzeba zrobić, aby je uzyskać. 

Co trzeba zrobić, żeby mieć zniżki na OC?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 8 lipca 2024

W jaki sposób nalicza się zniżki na OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje zasady naliczania zniżek na ubezpieczenie auta, ponieważ nie ma odpowiednich przepisów, które odgórnie regulowałyby takie rabaty. 

Podstawą do uzyskania zniżki jest bezkolizyjna jazda samochodem. Im dłużej klient nie korzysta z ubezpieczenia, tym lepiej dla towarzystwa. W wielu firmach ubezpieczeniowych stosowany jest prosty schemat, który zakłada, że np. za każdy rok jazdy bez szkody przysługuje kolejne 5% zniżki. Takie zniżki kumulują się do pewnego momentu, np. do 70%. Dodatkowo ustalane są konsekwencje przerwania bezszkodowej jazdy — klient może np. stracić całość lub też jedynie część rabatu.  

Najkorzystniejsze zniżki na ubezpieczenie OC mają wieloletni kierowcy, którzy nie mieli w przeszłości wielu doświadczeń z kolizjami drogowymi. Na największe zniżki trzeba zatem cierpliwie poczekać, starając się jeździć ostrożnie i bezpiecznie. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że młodsi kierowcy są zmuszeni płacić wysokie składki. Jest kilka innych możliwości, aby je obniżyć. 

Skorzystanie ze zniżki innego kierowcy

Opcja korzystania ze zniżki innego kierowcy jest szczególnie popularna wśród młodych i niedoświadczonych kierowców. Przy zakupie własnego samochodu wystarczy dopisać jako współwłaściciela jednego ze swoich rodziców, czy innego członka rodziny, któremu przysługują wysokie zniżki. Firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki biorą pod uwagę wszystkich właścicieli auta, dzięki czemu będzie ona odpowiednio niższa. 

Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu?Jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu?Katarzyna Leszczak

Można postąpić też nieco inaczej — młody, niedoświadczony kierowca może zostać dopisany do dowodu rejestracyjnego samochodu swoich rodziców, dziadków, czy starszego rodzeństwa, dzięki czemu zaczną kumulować własne zniżki. W momencie, gdy zdecyduje się na zakup swojego samochodu, z pewnością otrzyma korzystniejsze propozycje polis ubezpieczeniowych, niż gdyby korzystał z auta tylko nieoficjalnie. 

Przejęcie zniżki współmałżonka

Po ślubie możliwa jest opcja przejęcia zniżki na OC współmałżonka, nawet jeżeli nigdy wcześniej nie było się ubezpieczonym lub nie posiada się długiego doświadczenia jako kierowca. Jedynym warunkiem jest posiadanie wspólnoty majątkowej. Aby móc skorzystać z tej opcji wystarczy podpisać u ubezpieczyciela dodatkowe oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej. Najlepiej, gdy małżonkowie wspólnie zarejestrują samochód tak, by miał dwóch właścicieli. Jeśli jednak każde z nich chce mieć własne auto, nie stanowi to przeszkody, zarówno jedna, jak i druga strona może korzystać ze zniżek wypracowanych przez partnera. 

Specjalne zniżki przygotowane przez ubezpieczycieli 

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują co jakiś czas również specjalne zniżki na OC. Na ogół są one ograniczone czasowo lub związane ze ściśle określonymi warunkami, które musi spełnić dany klient. Często dostępne są sezonowe zniżki na samo OC lub korzystne pakiety z dodatkowymi polisami np. AC lub NNW.

Wybór samochodu z niższym OC

Co prawda nie chodzi tutaj stricte o zniżkę, ale opcja ta również pozwoli zaoszczędzić na opłatach ubezpieczenia OC. Przed zakupem auta warto wziąć też pod uwagę fakt, że firmy ubezpieczeniowe uzależniają wysokość składek na OC od parametrów pojazdu. Jest to spowodowane tym, że ubezpieczyciel ocenia samochód pod kątem ryzyka — szacuje prawdopodobieństwo, czy dane auto weźmie udział w kolizji drogowej i jakie szkody może wywołać. Z perspektywy ubezpieczyciela, wolniejszy samochód, z małą pojemnością silnika wiąże się z mniejszą skalą szkód, które mogą spowodować, w porównaniu do szybszych i mocniejszych aut. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tańsze OC właścicielom pojazdów z mniejszą pojemnością silnika. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!