Domyślny termin gwarancji

Przepis ten reguluje, ile wynosi termin gwarancji w przypadku, gdy nie został on wyraźnie zastrzeżony oraz od kiedy należy go liczyć.

Ustawa prawna
  • Rafał Stępniewski
  • /

Art. 577 kodeksu cywilnego

...

§ 4. Jeżeli nie zastrzeżono innego terminu, termin gwarancji wynosi dwa lata licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

 

W poprzednim stanie prawnym termin ten wynosił rok.

Obecnie, w przypadku braku zastrzeżenia innego terminu gwarancji, przyjmuje się że wynosi on 2 lata, licząc od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Generalnie termin ten może być określony przez gwaranta w latach, miesiącach lub przy zastosowaniu innego miernika, np. ilości przejechanych kilometrów. W przypadku, gdy połączone są dwa mierniki, np. upływu czasu lub ilość przejechanych kilometrów, przyjmuje się, że datą graniczną jest spełnienie się jednego z tych warunków, a więc tego, który nastąpił wcześniej.

Gwarancja może być udzielona na całą rzecz lub na jej określone części, albo też termin gwarancji może być różny w stosunku do różnych elementów rzeczy, np. termin gwarancji wynosi 2 lata, ale na baterię ograniczony jest tylko pół roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!