Jak ochronić żyranta kredytowego?

Często pożyczka jest poręczana przez żyranta. Czy w każdej sytuacji będzie on musiał odpowiadać za nieuregulowane zobowiązania pożyczkobiorcy?

Jak ochronić żyranta kredytowego?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 marca 2020

Kto to jest żyrant?

Żyrant to osoba, od której wierzyciel ma prawo zażądać spłaty, jeśli główny pożyczkobiorca nie spłaca pożyczki. Żyrant odpowiada za zobowiązanie całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność żyranta wygasa w momencie, gdy zobowiązanie jest spłacone.

Jako żyrant masz obowiązek poznać sytuację finansową pożyczkobiorcy. Warto też kredytobiorcę skłonić, by zobowiązał się do dodatkowego zabezpieczenia, np. w formie ubezpieczenia kredytu. Ubezpieczenie zabezpieczające kredyt pozwala na spłatę kredytu, gdy kredytobiorca umrze albo doznał uszczerbku na zdrowiu.

CZYTAJ TEŻ Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Czy można się wycofać z poręczenia?

Jeśli kredytobiorca rzetelnie spłaca zobowiązanie, poręczyciel może wycofać się z poręczenia. Jeśli pojawią się opóźnienia, poręczyciel nie ma możliwość zrezygnować z żyrowania. Żeby zrezygnować z poręczenia, składamy wniosek do instytucji finansowej, która udziela kredytu. Najczęściej bank w takiej sytuacji będzie chciał od kredytobiorcy innych zobowiązań.

Jestem żyrantem a kredytobiorca nie spłaca zobowiązania. Co robić?

W przypadku, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, instytucja udzielająca kredytu lub pożyczki ma prawo dochodzić spłaty od żyranta. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, rozpocznie się procedura windykacyjna, która zwykle kończy się postępowaniem komorniczym.

W jaki sposób żyrant może się zabezpieczyć?

Jeśli zdecydujesz się podżyrować komuś pożyczkę, zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Żyrant ma prawo ograniczyć swoją odpowiedzialność tylko do należności głównej. Może też zastrzec, że odpowiada za spłatę tylko do końca trwania okresu pożyczki. Ma też prawo zażądać od firmy pożyczkowej informacji o każdym opóźnieniu w spłacie.

Żyrant może skorzystać z przewłaszczenia na zabezpieczenie. Innymi słowy, kredytobiorca może przenieść własność jakiejś rzeczy na żyranta. Traci ono moc, gdy kredyt zostanie spłacony.

Żyrant może też zażądać zabezpieczenia poprzez weksel. Gdy żyrant spłaci pożyczkę za kredytobiorcę, może żądać zwrotu pieniędzy. Stosuje się tutaj tzw. roszczenie regresowe. Ważne jest, że takie roszczenie regresowe przedawnia się po okresie 10 lat. Termin liczony jest od chwili spłacenia zobowiązania.

Żyrowanie kredytu lub pożyczki powinno być wyjątkową sytuacją, która poprzedzona jest dokładną analizą sytuacji finansowej kredytobiorcy. Jeśli nie chcemy być żyrantem, warto skłonić osobę, która prosi nas o poręczenie pożyczki, by wybrała ofertę bez takiego zabezpieczenia lub zdecydowała się na pożyczkę na mniejszą kwotę, dzięki czemu nie będzie potrzebne dodatkowe zabezpieczenie.

Warto też wiedzieć, że instytucja finansowa ma prawo sprawdzić scoring kredytowy żyranta, czyli to, czy rzetelnie spłacał on dotychczasowe swoje prywatne zobowiązania, a także ile kredytów posiada. Czasem jest tak, że pieniądze z pożyczki przelewane są na konto żyranta, a nie osoby zaciągającej kredyt. Tak by zwiększyć odpowiedzialność za zobowiązanie osoby gwarantującej.

CZYTAJ TEŻ Czy w Polsce można założyć prywatny cmentarz?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!