Jak udokumentować wypadek, aby otrzymać odszkodowanie za oblodzony chodnik?

Złamałeś nogę na oblodzonym chodniku – co zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co trzeba zrobić krok po kroku, aby dobrze udokumentować zdarzenie i otrzymać odszkodowania za taki wypadek.

Jak udokumentować wypadek, aby otrzymać odszkodowanie za oblodzony chodnik?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 7 stycznia 2019

Pierwsze działania musisz podjąć zaraz po zdarzeniu. Na kolejne przyjdzie pora, jak załatwisz sprawy najpilniejsze, czyli zadbasz o swoje zdrowie.

Jak udokumentować wypadek?

  1. Zanim zrobisz cokolwiek – jeśli doznałeś poważniejszego uszczerbku na zdrowiu – konieczne jest wezwanie karetki pogotowia. Jeśli jesteś w stanie – zrób to sam lub niech zrobi to świadek. Jeśli trzeba, proś o pomoc. Jak nie chcesz wzywać pogotowia, możesz odwiedzić lekarza po realizacji punktów 2-4. Lekarz udzieli pierwszej pomocy i dokona obdukcji. 
  2. Zadzwoń na policję lub straż miejską. Służby sporządzą notatkę, która w przyszłości będzie istotnym materiałem dowodowym. Właściciel terenu może również zostać ukarany mandatem za nieodśnieżoną posesję. Mandatem za zaniedbania może zostać ukarany również urzędnik miejski czy gminny.
  3. Znajdź świadka zdarzenia i poproś go o dane kontaktowe. Jeśli będzie to konieczne, świadek potwierdzi twoją wersję zdarzeń.
  4. O ile to możliwe – zrób zdjęcia oblodzonego terenu, albo poproś o to świadka zdarzenia lub pracownika pogotowia. Dowód w postaci zdjęcia może być kluczowy w całej sprawie.
  5. Gromadź całą dokumentację: rachunki za leki i koszty leczenia, karta informacyjna ze szpitala, dokumentacja medyczna, notatka służbowa policji czy straży miejskiej, zdjęcia.
  6. Ustal osobę/instytucję/urząd odpowiedzialny za zaistniałą sytuację:
  • chodniki na osiedlu – spółdzielnia mieszkaniowa
  • chodniki na prywatnym osiedlu – administrator zatrudniony przez wspólnotę mieszkaniową
  • chodniki na prywatnych posesjach – właściciel posesji/zarządca nieruchomości
  • chodniki miejskie – służby oczyszczania miasta podległe urzędowi miasta
  • chodniki gminne/wiejskie – służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie terenów podległe wójtowi/sołtysowi
  1. Podejmij decyzję, czy zajmujesz się swoją sprawą sam, czy decydujesz się na zatrudnienie pełnomocnika. Drugie rozwiązanie wiąże się z kosztami, ale warto je rozważyć, szczególnie jeśli napotykamy na trudności podczas załatwiania formalności opisanych w punkcie 8. Jeśli właściciel terenu uchyla się od odpowiedzialności, wtedy już wiadomo, że nie będzie łatwo.
  2. Zacznij od pozasądowego załatwienia sprawy – jeśli ustalisz odpowiedzialnego za utrzymanie właściwego stanu terenu, zgłoś szkodę na piśmie i dołącz całą zebraną dokumentację. Jeśli właściciel posesji jest ubezpieczony – skieruje sprawę do ubezpieczyciela, który wypłaci odszkodowanie na podstawie polisy OC.

Jeśli decyzja ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania jest odmowna, pozostaje ci skierowanie sprawy do sądu. Jeśli właściciel posesji nie ma ubezpieczenia i odmawia wypłaty odszkodowania – również kierujesz sprawę do sądu.Pozew o wypłatę odszkodowania składamy w sądzie rejonowym lub okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego.

Oblodzony chodnik i złamanie. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie?Oblodzony chodnik i złamanie. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!