Klauzula niedozwolona - kupno, sprzedaż, wynajem mieszkania

Rynek nieruchomości pełen jest firm, które pobierają opłaty za udostępnianie adresów mieszkań. Konsument przy podpisywaniu umowy powinien dokładnie ją przeczytać i sprawdzić, czy nie zawiera ona niedozwolonych klauzul, a także upewnić się, że pośrednik zweryfikował stan techniczny i prawny lokalu.

Mieszkanie
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 28 listopada 2018

Jak przestrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), na rynku co jakiś czas pojawiają się firmy, które udostępniają klientom oferty znalezione np. w Internecie. W takim przypadku nie ma gwarancji, że agent nieruchomości obejrzał i sprawdził mieszkanie.

Przykład: atrakcyjne ogłoszenie — kawalerka do wynajęcia w centrum Warszawy za 1200 zł, plus miesięczne opłaty licznikowe. Konsument dzwoni pod numer, telefon odbiera pracownik biura. Obiecuje, że udostępni kontakt do właściciela mieszkania, ale dopiero po podpisaniu umowy i uiszczeniu opłaty w wysokości 250 zł. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oferta jest już nieaktualna, mniej atrakcyjna niż w ogłoszeniu, albo nikt nie odezwie się pod wskazanym numerem telefonu.

W odróżnieniu od tradycyjnych agencji nieruchomości, które pobierają prowizję dopiero po sfinalizowaniu transakcji, tego typu firmy żądają zapłaty z góry. Umowy są tak skonstruowane, że firma zobowiązuje się tylko do przekazania oferty i zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń. Nie należy więc płacić z góry. Jeśli konsument został oszukany przez tego typu firmę, powinien natychmiast zawiadomić policję lub prokuraturę.

Także w przypadku tradycyjnych agencji nieruchomości najważniejsza jest umowa. Musi być zawarta na piśmie. Dokładnie określone powinno być mieszkanie (kawalerka, dwupokojowe, na parterze lub na piętrze, w centrum, albo na peryferiach, w dobrym stanie technicznym) oraz jakich czynności konsument oczekuje od agenta nieruchomości (sprawdzenia stanu prawnego mieszkania, pomocy w trakcie uzyskiwania kredytu). W umowie powinny być zawarte następujące informacje: wysokość wynagrodzenia pośrednika, czas obowiązywania umowy oraz warunki jej wypowiedzenia, klauzula o wyłączności (zapis zawiera punkt zobowiązujący do niekorzystania z usług innej agencji).

Istotne jest, aby zwrócić uwagę, czy w umowie nie ma klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych, np.:

  • wyłączających odpowiedzialność pośrednika za niezgodność oferty ze stanem faktycznym i prawnym, wynikającą z jego zaniedbań,
  • pozwalających na żądanie prowizji po wygaśnięciu umowy o pośrednictwo, nawet gdy nie przyczyniła się ona do transakcji,
  • nakazujących w tzw. umowach na wyłączność zapłatę prowizji, gdy do transakcji doszło bez udziału pośrednika,
  • przewidujących kary umowne, w przypadku nieuiszczenia prowizji — agencja może tylko naliczyć odsetki za zwłokę, nie wyższe od ustawowych.

Ważne!

Jeśli umowa została podpisana przez Internet lub poza siedzibą agencji (np. w kawiarni lub na klatce schodowej oglądanego mieszkania), konsument ma prawo od niej odstąpić w ciągu 14 dni, bez podania powodu i bez ponoszenia konsekwencji. Jeśli pośrednik na pisemną prośbę rozpoczął już świadczenie usług, należy mu się zapłata za wykonane świadczenia.

W przypadku, gdy agent nie wywiązał się z obowiązków zapisanych w umowie (np. nie sprawdził stanu prawnego mieszkania i okazało się ono zadłużone), można złożyć reklamację i domagać się obniżenia prowizji lub nawet jej zwrotu.

Niezależnie od wszystkiego, jeśli w wyniku zaniedbań agenta konsument poniósł straty, może dochodzić przed sądem odszkodowania.

Do 2014 r. każdy pośrednik w obrocie nieruchomościami musiał mieć licencję i można go było sprawdzić w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Infrastruktury. Po deregulacji zawodu, pośrednikiem może być każdy, a agenta można sprawdzić jedynie w stowarzyszeniach pośredników, np. w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!