Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?

Każdego roku przedsiębiorcy w Polsce są zobowiązani do składania deklaracji podatkowych bezpośrednio do urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, np. karami finansowymi. W Polsce każda firma podlegająca pod Ustawę o VAT jest zobowiązana nie tylko do odprowadzania należnego podatku, ale także do składania rocznych deklaracji. Zobacz, czym skutkuje złożenie deklaracji VAT po terminie i jak wybrnąć z tej problematycznej sytuacji.

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – jakie są konsekwencje?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 21 sierpnia 2023

Jak składać deklaracje podatkowe VAT?

Składanie deklaracji podatkowej to obowiązek każdego podmiotu gospodarczego, który zostanie wpisany na listę podatników VAT. Takie dokumenty można składać w ramach deklaracji miesięcznych, jak i kwartalnych. Wymogiem obowiązującym w Polsce jest dostarczanie dokumentacji do urzędu skarbowego nie później niż do 25. dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.

W Polsce deklaracje podatkowe JPK_VAT można składać przez portal internetowy przeznaczony dla przedsiębiorców lub poprzez komercyjne oprogramowanie do rozliczeń podatkowych. Gotowe pliki z deklaracją muszą być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub innymi danymi uwierzytelniającymi.

Z kwartalnej formy rozliczeniowej nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy działają jako czynni podatnicy krócej niż 12 miesięcy. 

Deklaracja VAT po terminie – jakie daty są kluczowe dla polskich przedsiębiorców?

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące składania deklaracji podatkowych w Polsce, warto zapamiętać dwie kluczowe daty. Dla przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie terminem na złożenie deklaracji jest 25 dzień miesiąca następnego po powstaniu obowiązku rozliczenia podatku.

Rozliczenia kwartalne są objęte obowiązkiem składania deklaracji podatkowych nie później niż 25 dnia następującego po każdym kwartale rozliczeniowym. Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz wsparcia na etapie przygotowywania i składania deklaracji? Przydatne informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/blog/deklaracje-vat/.

Złożenie deklaracji VAT po terminie a konsekwencje

Firma, która dopuści się niezłożenia deklaracji podatkowej w terminie lub niepoprawnego uzupełnienia dokumentu jest narażona na takie konsekwencje jak:

  • kary finansowe,
  • odsetki ustawowe,
  • postępowanie karne – w skrajnych sytuacjach.

Złożenie deklaracji VAT po terminie skutkuje najczęściej nałożeniem kary na przedsiębiorcę. Od 1 lipca 2023 roku wysokość kary zaczyna się od 3600 złotych i bazuje na stawkach minimalnej płacy krajowej. Szczegółowe informacje na temat konsekwencji prawnych i finansowych odnośnie do nieterminowego złożenia deklaracji VAT znajdziesz w Art. 48 Kodeksu karno-skarbowego. Zgodnie z najnowszymi przepisami najwyższa kara za brak wpłynięcia deklaracji VAT w terminie wynosi do 72 tys. złotych.

Jeśli urząd skarbowy dopatrzy się poważniejszych wykroczeń lub stwierdzi, że niezłożenie deklaracji VAT w terminie było celowym działaniem – wtedy na przedsiębiorcę mogą spaść poważniejsze konsekwencje, np. skierowanie sprawy do sądu. 

Czynny żal a niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – skuteczne rozwiązanie problemu

Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnili obowiązku złożenia deklaracji VAT w wymaganym terminie, muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia przez urząd skarbowy kary finansowej. Jest jednak pewne rozwiązanie, które pozwala uniknąć kosztownych problemów. To czynny żal, czyli wniosek składany bezpośrednio do naczelnika danego urzędu skarbowego. 

Specjalna forma czynnego żalu pozwala na uniknięcie dotkliwych konsekwencji za niedopełnienie swoich obowiązków i złożenie deklaracji VAT po terminie wymaganym ustawowo.

Złożenie deklaracji VAT po terminie – najważniejsze informacje w pigułce

Głównym celem terminowego składania deklaracji VAT w formie miesięcznej lub kwartalnej jest ustalenie kwoty należnego podatku, który trzeba zapłacić na konto urzędu skarbowego. Dodatkowo dokumenty podatkowe pozwalają US kontrolować transakcje gospodarcze oraz zagwarantować pełną transparentność podatkową firm działających na terenie kraju.

Pamiętaj, że złożenie deklaracji VAT po terminie w większości przypadków skutkuje nałożeniem kary finansowej, której wysokość jest uzależniona od skali niedopatrzenia, minimalnej płacy krajowej oraz wysokości podatku należnego do zapłaty na rzecz US. 

Kiedy już złożysz deklarację VAT po terminie – nie pozostaje Ci nic innego jak spróbować polubownie załatwić sprawę z urzędem i złożyć korektę wraz z kompletną dokumentacją księgową wymaganą do podatku VAT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!