Nie tylko polska gospodarka ma się źle. PMI Wielkiej Brytanii spada

PMI brytyjskiej gospodarki spada. Czy to oznacza początek recesji w Wielkiej Brytanii?

Nie tylko polska gospodarka ma się źle. PMI Wielkiej Brytanii spada
  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 sierpnia 2023

PMI w Wielkiej Brytanii ma się gorzej

W sierpniu 2023 r. brytyjski indeks PMI spadł do 47,9 pkt, co jest zdecydowanie poniżej poprzedniej wartości, czyli 50,8 z lipca tego samego roku. Gospodarka tego kraju zaczyna odczuwać skutki ostrej polityki pieniężnej. 

Ceny nieruchomości w największych miastach znowu w góręCeny nieruchomości w największych miastach znowu w górę Damian Jemioło

Na spadek PMI składa się też więcej kwestii, m.in. przerw w łańcuchach dostaw, kryzys energetyczny itp. Sugeruje to, że brytyjska gospodarka może zmierzać w stronę recesji, czyli okresu spadku produkcji, zatrudnienia i wzrostu gospodarczego.

Spadek odnotowano w każdej kategorii PMI, czyli w przemyśle i usługach. Dla tego pierwszego wartość PMI zmalała z 45,3 pkt w lipcu do 42,5 pkt w sierpniu. Z kolei dla usług spadek miał miejsce z 51,5 pkt do 48,7 pkt.

Coraz więcej brytyjskich firm bankrutuje

Niepokojącym sygnałem jest również fala bankructw firm. W ciągu II kwartału 2023 r. zanotowano aż 6,3 tys. przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw, co zbliża się do poziomu z kryzysu z 2009 r.

Należy jednak podkreślić, że kiepska sytuacja ekonomiczna ma miejsce nie tylko na rynku brytyjskim. Podobne tendencje widoczne są również w strefie euro.

Ekonomiści zastanawiają się, co to oznacza dla przyszłości gospodarki brytyjskiej. Istnieje prawdopodobieństwo, że Bank Anglii zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, aby poradzić sobie z trudnościami gospodarczymi. Może to wpłynąć na rynek pracy, ceny towarów, nieruchomości i usług. Ostatecznie jednak zmniejszenie konsumpcji może doprowadzić do poprawy koniunktury m.in. poprzez spadek inflacji.

Czym jest PMI?

Indeks PMI, czyli Purchasing Managers' Index, to wskaźnik ekonomiczny, który pomaga ocenić stan i kierunek aktywności gospodarczej w danym kraju lub sektorze gospodarki. Jest to narzędzie stosowane do pomiaru nastrojów wśród menedżerów odpowiedzialnych za zakupy w firmach.

PMI jest zwykle wyrażany w postaci liczby, która oscyluje wokół wartości 50. Wartość 50 stanowi punkt graniczny – gdy indeks PMI przekroczy tę wartość, oznacza to, że aktywność gospodarcza jest w fazie wzrostu, a wartość poniżej 50 wskazuje na spowolnienie gospodarcze. Im niższa wartość PMI, tym bardziej intensywne jest spowolnienie.

Mały ZUS dla przedsiębiorców zostanie przedłużonyMały ZUS dla przedsiębiorców zostanie przedłużonyDamian Jemioło

Indeks PMI jest tworzony na podstawie ankiet skierowanych do menedżerów ds. zakupów w różnych sektorach gospodarki – głównie przemysłu i usług. W tych ankietach pytane są o różne aspekty ich działalności, takie jak zamówienia, produkcja, zatrudnienie, ceny surowców i wiele innych. Odpowiedzi są przeliczane na wskaźnik, który pomaga zrozumieć ogólny kierunek i tendencje w danym sektorze lub gospodarce jako całości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!