Mały ZUS dla przedsiębiorców zostanie przedłużony

„Mały ZUS” zostaje przedłużony – kto będzie mógł skorzystać z ulgi i na jak długi okres?

Mały ZUS dla przedsiębiorców zostanie przedłużony
  • Damian Jemioło
  • /
  • 11 sierpnia 2023

Mały ZUS przedłużony

Ulga „Mały ZUS Plus”, która pozwala przedsiębiorcom na płacenie mniejszych składek ZUS, została wydłużona o kolejne 12 miesięcy. To oznacza, że ci, którzy spełniają odpowiednie warunki, będą mogli przez dodatkowy rok opłacać niższe składki. Nowe przepisy już obowiązują.

ZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonych Mikołaj Frączak

Od 1 sierpnia obowiązują zaktualizowane zasady dotyczące korzystania z ulgi „Mały ZUS Plus”. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi i płacić mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne przez łącznie 4 lata. Przedłużenie to, bo dotąd limit wynosił 3 lata.

„Mały ZUS Plus” to możliwość płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców, którzy w ciągu roku osiągają przychody nieprzekraczające 120 tys. złotych oraz w poprzednim roku prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni.

Kto skorzysta z małego ZUS-u?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że z wydłużonej ulgi skorzystają także ci przedsiębiorcy, którzy zakończyli korzystanie z „Małego ZUS Plus” w 2023 roku, ponieważ minęło już 36 miesięcy (czyli 3 lata), na przykład w styczniu tego roku. Jeśli spełniają wymagane warunki, powinni zgłosić się do ZUS do 31 grudnia 2023 r. Już od kolejnego miesiąca znowu będą mogli płacić niższe składki.

Jednak ci, którzy skorzystali z niższych składek w 2022 r., nie będą mogli skorzystać z tego nowego rozwiązania – takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii w oficjalnym komunikacie.

Według danych resortu, w grudniu ubiegłego roku z ulgi „Mały ZUS Plus” skorzystało 235,7 tys. osób. Teraz Ministerstwo szacuje, że w 2023 roku z przedłużonej ulgi skorzysta 66,4 tys. przedsiębiorców, w 2024 r. 142,3 tys., a w 2025 r. 104,9 tys.

Czym jest mały ZUS?

„Mały ZUS” jest systemem preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne wprowadzonym w Polsce od 1 lutego 2020 r. Jest skierowany do najmniejszych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i spełniają określone kryteria przychodowe.

Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Od kiedy będą obowiązywać nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA?Jan Wróblewski

Dotychczas przez 2 lata po okresie ulgi na start, przedsiębiorcy mogli korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość tych składek jest niższa od standardowych, a ich opłacanie pomaga przedsiębiorcom obniżyć koszty działalności o kilkaset złotych miesięcznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!