14 emerytura 2023 - kiedy wypłata świadczenia?

"Trzynasta" i "czternasta emerytura" stanowią istotne inicjatywy mające na celu wsparcie emerytów w Polsce. Wprowadzone jako jednorazowe wypłaty, te dodatkowe świadczenia finansowe mają złagodzić ekonomiczne trudności, z jakimi mogą się borykać osoby starsze, czy niepełnosprawne. Czy w 2023 roku na konta wpłynie czternastka?

14 emerytura 2023 - kiedy wypłata świadczenia?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 16 sierpnia 2023

Czym jest 14 emerytura?

"14 emerytura" to dodatkowa wypłata świadczenia emerytalnego lub rentowego, która została wprowadzona w Polsce jako forma wsparcia dla emerytów i rencistów. Jest to świadczenie dodatkowe, wypłacane jednorazowo, obok regularnych miesięcznych emerytur i rent. Celem tego świadczenia jest zapewnienie dodatkowego wsparcia finansowego, które mogą stać się pomocą w sytuacjach wyjątkowych, takich jak trudności ekonomiczne negatywnie wpływających na osoby starsze i ich zdolność do utrzymania się.

14. emerytura na stałe. Wypłaty już w tym roku14. emerytura na stałe. Wypłaty już w tym roku Anna Pakaszewska-Cetera

Wprowadzenie "14 emerytury" miało na celu zwiększenie stabilności ekonomicznej seniorów, zwłaszcza w okresach, gdy występują niespodziewane wyzwania finansowe. To świadczenie ma przynieść ulgę w codziennych wydatkach i pomóc w zminimalizowaniu wpływu trudnych okoliczności na życie emerytów oraz rencistów.

Kiedy będzie wypłacane świadczenie w 2023 roku?

Wypłata trzynastej emerytury już za nami, a wkrótce nadejdzie czas na wypłatę czternastych emerytur. Te wydarzenia będą miały miejsce między sierpniem a wrześniem. Osoby, które zazwyczaj otrzymują świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25. każdego miesiąca, będą pierwsze w kolejce do otrzymania tych świadczeń. Następnie, pozostałe osoby otrzymają swoje świadczenia równocześnie z emeryturami lub rentami, tj. w dniach 1, 5, 6, 10, 15 lub 20 września. Wartość czternastej emerytury wynosi 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto).

Każdy z uprawnionych do otrzymania czternastego świadczenia otrzyma list od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w którym zostanie poinformowany o przyznaniu tego świadczenia oraz jego konkretnej kwocie.

Czy dodatkowe emerytury to stałe, coroczne świadczenia?

W roku 2019 rząd Polski podjął decyzję o jednorazowej wypłacie "trzynastej emerytury" dla emerytów i rencistów. To dodatkowe wsparcie miało na celu zapewnienie finansowej pomocy osobom starszym oraz niepełnosprawnym. W 2021 roku wprowadzono zmiany, a kolejne wypłaty stały się gwarantowane przez ustawę.

Nie złożysz wniosku o “czternastkę”? Wypłatę i tak dostanieszNie złożysz wniosku o “czternastkę”? Wypłatę i tak dostanieszMonika Świetlińska

W tym samym roku, jako kontynuację pomocy w związku z trudnościami wynikającymi z pandemii i innych wyzwań, rząd wprowadził jednorazową "czternastą emeryturę". Również dla tego świadczenia została podjęta analogiczna decyzja. Rozpoczynając od 2024 roku, "czternasta emerytura" również będzie stałym elementem.

Środki te z pewnością stanowią pomoc dla wielu osób, umożliwiając wsparcie domowego budżetu. Dodatkowe pieniądze mogą być przeznaczone na różnorodne cele, takie jak zakup opału, rehabilitacja czy zakup leków. Mogą także przyczynić się do sprawienia przyjemności sobie lub swoim bliskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!