Ceny nieruchomości w największych miastach znowu w górę

Nieruchomości znowu drożeją – zwłaszcza w dużych miastach wojewódzkich. Czy to wpływ kredytu 2%?

Ceny nieruchomości w największych miastach znowu w górę
 • Damian Jemioło
 • /
 • 7 sierpnia 2023

Mieszkania w większości metropolii drożeją

Eksperci z portalu RynekPierwotny.pl zauważyli, że na rynku w Krakowie można zaobserwować wzrost cen mieszkań, a średnia cena metra kwadratowego już przekroczyła 14 tys. zł. Tym samym zbliża się do poziomu warszawskiego. Jeśli tak dalej pójdzie Kraków może zdetronizować Warszawę jako najdroższe miasto pod względem nieruchomości w Polsce.

Czy można wybudować dom na nie swojej działce?Czy można wybudować dom na nie swojej działce? Mikołaj Frączak

W Trójmieście także można zaobserwować wzrost średniej ceny metra kwadratowego o 3% względem czerwca. W Łodzi, Poznaniu oraz w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wzrosty były nawet wyższe – odpowiednio o 5% i 4%.

Co więcej – w ciągu roku ceny mieszkań w Trójmieście zwiększyły się nawet o 13%. A dodatkowo zmniejszyła się liczba ofert nieruchomości w tańszych, bardziej dostępnych opcjach.

Ceny mieszkań w Warszawie stoją w miejscu?

Według wstępnych danych ze strony BIG DATA RynekPierwotny.pl można zaobserwować interesujące zjawisko na rynku nieruchomości w Warszawie. Średnia cena metra kwadratowego mieszkań w tym mieście utrzymuje się na takim samym poziomie, nie notując wzrostów od czerwca. 

Wyniki analizy wskazują także na spadek średniej ceny metra kwadratowego w Łodzi i Poznaniu – w obu przypadkach o 1%. To prawdopodobnie wynik strategii deweloperów, którzy dostrzegli potencjał w kredytobiorcach i starają się dostarczać mieszkania w akceptowalnych dla nich cenach.

Warto jednak zaznaczyć, że niektórzy deweloperzy mogą napotykać ograniczenia w związku z wysokimi cenami działek, co wpływa na ostateczną cenę mieszkań.

To wpływ kredytu 2%?

Nietrudno zauważyć, że zmiany na rynku nieruchomości zaczęły się, kiedy rząd ogłosił bezpieczny kredyt 2% dla osób młodych. Wniosków o ten kredyt wpłynęło od początku lipca 18 tys. Staje się on coraz popularniejszy, ale warto podkreślić, że nie każdy bank decyduje się jeszcze go udzielać. Obecnie wnioski rozpatrują:

Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość?Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość?Martyna Kowalska

 1. Alior Bank S.A.,

 2. Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS,

 3. Bank PEKAO S.A.,

 4. Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,

 5. Bank Spółdzielczy w Brodnicy,

 6. Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,

 7. PKO Bank Polski S.A.,

 8. SGB-Bank S.A.,

 9. VeloBank S.A.

Jak to jednak dalej przełoży się na rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce – trudno przewidzieć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!