Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

Czy da się przenieść hipotekę na inną nieruchomość? Czy to łatwe? Jeśli tak, to jak przenieść hipotekę? Dowiedz się z naszego materiału

Czy można przenieść hipotekę na inną nieruchomość?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 lipca 2020

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpoważniejszych zobowiązań finansowych, które podejmujemy w ciągu naszego życia. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka, czyli forma zastawu na nieruchomości. Najczęściej hipoteką objęta jest nieruchomość kredytowana. Kredyt hipoteczny zawierany jest zwykle na długi czas, nawet 20-30 lat. Nasza sytuacja życiowa może się szybko zmienić. Jeśli np. chcemy kupić inną nieruchomość, zmienić miejsce zamieszkania albo po prostu ustanowić inne zabezpieczenie na nieruchomości, warto pomyśleć o możliwości zmiany hipoteki.

Kiedy warto rozważyć zmianę hipoteki?

Kupujemy małe mieszkanko na kredyt. Regularnie spłacamy kredyt, nie mamy problemów z regulowaniem zobowiązań. W pewnym momencie pojawiają się dzieci i nasze mieszkanie okazuje się za małe. Chcemy kupić dom lub większe mieszkanie. No ale mamy przecież już jeden kredyt, który trzeba spłacać. Co wtedy robić? Jeśli nowe mieszkanie okaże się być droższe od tego, które już posiadamy, będzie można przenieść hipotekę na inną nieruchomość, czyli zmienić zabezpieczenie. Zmiana, przeniesienie hipoteki może też być konieczna jeśli chcemy sprzedać nieruchomość, która wciąż jest obciążona kredytem.

W takiej sytuacji trzeba będzie uzyskać zaświadczenie o aktualnej kwocie zadłużenia, a także promesę wykreślenia wpisu z ksiąg wieczystych. Dzięki temu nabywca nie będzie miał kłopotu ze sfinansowaniem takiej nieruchomości jeśli chce uzyskać kredyt. Dla nas, jako osoby, która chce przenieść hipotekę na inną nieruchomość, a także dla banku ważna jest wartość nieruchomości.

Jak przenieść hipotekę?

Jeśli chcemy przenieść hipotekę na inną nieruchomość, musimy najpierw złożyć wniosek o przeniesienie hipoteki. Bank poprosi nas o dokumenty nieruchomości, na którą będzie przenoszona hipoteka. Nowa nieruchomość będzie więc nowym zabezpieczeniem kredytu. Bank przeanalizuje dokładnie zapisy w księgach wieczystych dotyczące tej nieruchomości. I tu ważna informacja. Jeśli nieruchomość będzie już obciążana, to przeniesienie hipoteki może być niemożliwe. Dodatkowo będzie też wymagał od nas dostarczenia operatu szacunkowego. Przy przeniesieniu hipoteki bank na nowo obliczy zdolność kredytową. Warto pamiętać, że w tym przypadku od zdolności kredytowej zależy naprawdę wszystko. Nawet jeśli wartość nowej nieruchomości pozwala na przeniesienie hipoteki, to nie oznacza, że będziemy mogli taki proces przeprowadzić. Wszystko zależy bowiem od decyzji banku.

Jeśli bank wyraża zgodę na taki krok, najpierw następuje wykreślenie wpisu o hipotece z pierwszej nieruchomości. Trzeba wtedy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego. Zaktualizowanie zmian formalnych może potrwać długo. Wszystko zależy od tempa prac sądu. Ostatnim krokiem jest ustanowienie hipoteki na nowej nieruchomości. Najczęściej będzie ona dotyczyła nowo kupowanej nieruchomości. Żeby taki wpis o hipotece mógł być zrobiony to trzeba dostarczyć do banku umowę przedwstępną, która potwierdza zakup nowej nieruchomości. Potem dostarczymy akt notrialny.

Ile kosztuje przeniesienie hipoteki?

No dobrze ale ile kosztuje przeniesienie hipoteki? Oczywiście przeniesienie hipoteki może się okazać dobrym pomysłem gdy zależy nam na większej i droższej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że taki proces kosztuje. Wysokość opłat zależy przede wszystkim od kosztów bankowych. Zdarza się, że instytucja finansowa pobiera prowizję, której wysokość zależy od kapitału, który pozostał do spłaty. Często także musimy zapłacić za opinię rzeczoznawcy majątkowego. Zanim więc podejmiemy się przeniesienia hipoteki warto dokładnie policzyć wszystkie koszty. Może się bowiem okazać, że bardziej opłacalna będzie sprzedaż mieszkania z kredytem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!