Jak przewalutować kredyt?

Przewalutowanie kredytu to możliwość zmiany waluty, w której rozliczane jest zobowiązanie. Przewalutowanie dotyczy przede wszystkim spłacających kredyt we frankach szwajcarskich czy euro.

Jak przewalutować kredyt?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 lipca 2020

Przewalutowanie kredytu

Dziś znacznie trudniej wziąć kredyt w walucie obcej. Dostaną go praktycznie tylko ci, którzy zarabiają w obcej walucie. Kiedyś kredyt w euro czy frankach mógł wziąć każdy, kto miał zdolność kredytową. I właśnie dlatego tak dużo osób zainteresowanych było finansowaniem głównie w szwajcarskiej walucie. Jednak po tym jak zaczęła się umacniać, kredyt frankowy stał się coraz większym obciążeniem. Przewalutowanie kredytu stało się jedynym możliwym rozwiązaniem, żeby uniknąć wysokich kosztów.

Na czym polega przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie kredytu oznacza, że zadłużenie jest przeliczane na polską walutę i jest spłacane w złotówkach. Powoduje to również, że całkowita kwota do spłaty jest przeliczana na złotówki po kursie, który obowiązuje w momencie przewalutowania. W sytuacji gdy zaciągnęliśmy kredyt walutowy po niskim kursie, to w przypadku przewalutowania zwykle tracimy.

Ile kosztuje przewalutowanie?

Jeśli bank wyrazi zgodę na przewalutowanie, to zwykle za taką operację zapłacimy dodatkowo. Nawet jeśli bank nie pobiera stricte opłaty za przewalutowanie, to każe sobie zapłacić za aneks do umowy. Taki aneks może kosztować nawet kilkaset złotych. Najczęściej jednak pobierana jest prowizja za przewalutowanie. Może ona sięgać nawet 1,5 proc. wartości zadłużenia. Prowizja ta jest doliczana do kolejnych rat. Nie trzeba więc jej płacić jednorazowo. Musimy pamiętać, że przewalutowanie zawsze wiąże się z ponownym przeliczeniem zdolności kredytowej. Bank może więc próbować zmienić warunki umowy, np. zwiększyć swoją marżę.

Bank nie zgadza się na przewalutowanie. Co robić?

Jeśli bank nie wyrazi zgody na przewalutowanie, to można spróbować obniżyć w inny sposób koszty kredytu. Najczęściej stosowane rozwiązanie to kupowanie obcej waluty poza bankiem, zwykle w kantorze internetowym. Taki zabieg pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych na każdej racie. Można też wynegocjować dłuższy okres kredytowania.

Kiedy opłaca się przewalutowanie?

Jeśli liczymy korzyści z przewalutowania, powinniśmy sprawdzić nie tylko o ile zmniejszy się miesięczna rata ale policzyć wszystkie koszty. Warto też pamiętać, że przewalutowanie daje poważną korzyść w postaci skasowania ryzyka walutowego. Przewalutowanie jest jednak głównie ucieczką przed spreadem, a więc różnicą między kursem kupna i sprzedaży. Ten spread był często dodatkowym źródłem dochodu w kredycie frankowym. W 2011 roku zmieniono przepisy i kredytobiorcy mogli spłacać zobowiązania bezpośrednio w walucie obcej. Walutę można więc kupić w kantorze internetowym, gdzie jest ona tańsza.

Jeśli bank zgadza się na przewalutowanie, kwota kredytu przeliczana jest na złotówki, oprocentowanie liczone jest wtedy zgodnie ze stawką WIBOR (a nie LIBOR) i marża banku. Zanim jednak zdecydujemy się na przewalutowanie, to musimy pamiętać, że wartość kredytu też będzie przewalutowana według aktualnego kursu. Może się więc okazać, że nawet po kilku latach spłacania kredytu w obcej walucie, po przeliczeniu wciąż mamy do oddania więcej niż wzięliśmy

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: długi

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!