Co to jest hipoteka łączna?

Hipoteka łączna jest sposobem zabezpieczenia finansowanej nieruchomości. Jest rzadko stosowana ale wciąż występuje w obrocie prawnym.

Co to jest hipoteka łączna?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 sierpnia 2020

Co to jest hipoteka?

Hipoteka najprościej rzecz ujmując jest zabezpieczeniem nieruchomości w przypadku kredytu lub pożyczki. Jest to zastaw, który ma chronić interesy strony pożyczającej pieniądze w razie niewypłacalności dłużnika.

Co to jest hipoteka łączna?

Hipoteka łączna jest rodzajem hipoteki, w której wierzytelność jest zabezpieczona na więcej niż jednej nieruchomości. W „zwykłej” hipotece zabezpieczeniem jest finansowana nieruchomość. W hipotece łącznej zabezpieczenie stanowi dodatkowa nieruchomość. Ta dodatkowa nieruchomość nie musi koniecznie być własnością kredytobiorcy. Może ona należeć do rodziny albo nawet osób trzecich. W takiej jednak sytuacji właściciel danej nieruchomości musi uzyskać zgodę na obciążenie nieruchomości. Żadna z nieruchomości nie może być objęta hipoteką.

Co to jest hipoteka umowna łączna?

Jednym z najczęściej występujących rodzajów hipoteki łącznej jest hipoteka umowna łączna. Polega ona na tym, że zabezpiecza nie tylko aktualne wierzytelności ale też przyszłe. W takiej sytuacji należy sporządzić akt notarialny, który pozwoli ustanowić takie zabezpieczenie. Na mocy hipoteki nieruchomość aż do momentu spłaty zobowiązania należy do banku. I to nawet w sytuacji, gdy kredytobiorca kupił dużą nieruchomości i zdecyduje się ją podzielić na kilka mniejszych. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z hipoteką przymusową łączną.

Warto pamiętać, że w przypadku hipoteki łącznej, każda nieruchomość obciążona jest w pełnej wysokości zobowiązania, a nie np. po połowie.

Ustanowienie hipoteki łącznej

Choć hipoteka łączna zaczyna istnieć dopiero w momencie wpisu do księgi wieczystej, to obciąża nieruchomość już od momentu złożenia odpowiedniego wniosku.

Jeszcze kilka lat temu prawo dotyczące hipotek przewidywało, że w momencie podziału nieruchomości, hipoteka na części ułamkowej nieruchomości obciążała takie same ułamkowe części nieruchomości, na które została ona wydzielona. W wyniku tego, wszystkie wydzielone nieruchomości niejako „z przymusu” były obciążone hipoteką. Skutecznie ograniczało to prawa współwłaścicieli nieruchomości. Na szczęście na mocy zmian w prawie ustalono, że jeśli hipoteka obciążą wyłącznie ułamkową część nieruchomości, to w sytuacji gdy zostanie zniesiona współwłasność, przekształca się ona na hipotekę wyłącznie tego współwłaściciel, którego udział był wcześniej nią obciążony

Ustanowienie hipoteki łącznej

Jeśli chcemy ustanowić hipotekę łączną trzeba złożyć oświadczenie o chęci ustanowienia hipoteki. Trzeba to sporządzić w formie aktu notarialnego. Kolejnym krokiem jest złożenie dokumentów i wniosku o wpis do hipoteki łącznej do księgi wieczystej. W momencie gdy sąd wpisze hipotekę do księgi wieczystej, jest ona ustanowiona. Oczywiście stanie się tak dopiero wtedy, gdy wszystkie dane we wniosku zostały wpisane poprawnie

Co może być przedmiotem hipoteki?

Specyfiką hipoteki łącznej jest to, że musi być ustanowiona przynajmniej na dwóch nieruchomościach albo prawach. Co istotne, nie muszą one należeć do jednej osoby.

Hipotekę może stanowić zabezpieczenie w formie nieruchomości, a także prawo użytkowania wieczystego razem z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie. Hipotekę może też stanowić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu choć w tym przypadku bank może nie zgodzić się na takie zabezpieczenie. W ramach hipoteki łącznej można też ustanowić zabezpieczenie na części ułamkowej nieruchomości.

Jak wykreślić hipotekę łączną?

Żeby wykreślić hipotekę łączną trzeba w wydziale ksiąg wieczystych złożyć odpowiedni wniosek. Formularz można pobrać bezpłatnie w siedzibie sądu. Za wykreślenie hipoteki zapłacimy 100 zł. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!