Roaming w Unii Europejskiej - nie taki diabeł straszny

Zapewne wielu z nas pamięta, że jeszcze kilka lat temu korzystanie z telefonu komórkowego np. w trakcie wakacji za granicą, wzbudzało pewną nerwowość. Najpierw należało uruchomić usługę roamingu u swojego operatora, a po powrocie z wakacji oczekiwać z niepokojem, jaka niespodzianka czeka nas na rachunku za usługi telekomunikacyjne. Teraz wiele się zmieniło i roaming nie wzbudza już takich emocji. 

Roaming w Unii Europejskiej - nie taki diabeł straszny
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 5 sierpnia 2020

Korzystanie z telefonu komórkowego w Unii Europejskiej

W roku 2015 Parlament Europejski i Rada UE zajęła się ujednoliceniem cen i działań operatorów sieci komórkowych, czego skutkiem było Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 17 maja 2017 roku. Rozporządzenie wprowadziło zniesienie dodatkowych opłat detalicznych stosowanych przez operatorów sieci komórkowych krajów UE. Wprowadzono termin RLAH (rome-like-at-home), czyli korzystanie z telefonu komórkowego w krajach UE tak jak w kraju (w takich samych cenach i na jasnych, określonych warunkach).

Roaming — czym jest zasada uczciwego korzystania z usług roamingu?

To usługa, która stosowana jest podczas korzystania ze swojego telefonu komórkowego podczas pobytu za granicami swego kraju (wakacje, studia, wyjazdy służbowe). Jeśli spędzasz więcej czasu w swoim kraju i korzystasz częściej z telefonu we własnym kraju niż za granicą, to koszty połączeń głosowych, wiadomości SMS i transmisji danych będą zgodne z cennikiem kraju, w którym mieszkasz i zawarłeś umowę z operatorem sieci komórkowej.

CZYTAJ TEŻ Dostęp do Internetu w Unii Europejskiej

Czy istnieją limity połączeń i transmisji danych w krajach UE?

Jeśli korzystasz z telefonu za granicą, nie masz limitów dotyczących połączeń głosowych czy wiadomości SMS. Jednak twój operator, w ramach Polityki uczciwego korzystania z roamingu, może używać sprawiedliwych mechanizmów kontrolnych, by nie nadużywać powyższych zasad.

Na przykład, jeśli w okresie 4 miesięcy spędzasz więcej czasu za granicą niż w kraju i tym samych częściej używasz telefonu komórkowego za granicą, operator skontaktuje się z tobą w celu wyjaśnienia sytuacji, a jeśli nie ulegnie ona zmianie może naliczyć ci dodatkowe opłaty. Jednak wysokość tych opłat jest ściśle określona (podane bez podatku VAT):

  • 0,032 euro — za minutę wykonanego połączenia głosowego,

  • 0,01 euro — za wiadomość SMS,

  • 3,50 euro — za GB danych (pułap w 2020).

CZYTAJ TEŻ Jak dbać o swoje dane osobowe w trakcie wideokonferencji?

    Transmisja danych  — korzystanie z Internetu w krajach UE

    Każdy, kto korzystał w ostatnich latach z roamingu za granicą wie, że obowiązuje limit transmisji danych, jednak zależy on od rodzaju zawartej umowy. W każdym rodzaju umowy będziemy mieli dostęp do transmisji danych, a o jego limicie poinformuje nas operator. Po przekroczeniu limitu możemy oczywiście dokupić dodatkowy pakiet danych i jego cena nie może przekraczać 3,5 euro za GB danych.  Określona dyrektywą UE hurtowa cena za 1GB danych daje nam też możliwość łatwego przeliczenia, jaką ilością GB transmisji danych będziemy dysponować na wyjeździe.

    Telefon na abonament bez limitu danych

    Posiadając taką opcję, po uiszczeniu miesięcznej opłaty za usługę bez limitu danych, twój operator musi zapewnić ci w roamingu dużą ilość danych w cenach krajowych. W zależności od kwoty abonamentu musi to być minimum dwukrotność ilości danych, jaką otrzymasz dzieląc kwotę abonamentu przez 3,50 euro (bez VAT). Na przykład, płacisz 100 zł netto, więc dzieląc to przez 3,50 euro (czyli 14 zł  zakładając cenę dla ułatwienia 4 zł — 1 euro) i mnożąc wynik przez 2, twój limit danych wyniesie 14,28 GB. Operator powinien oczywiście poinformować klienta o przysługujących mu limitach w formie SMS po przekroczeniu granicy.

    Telefon na abonament z limitem danych

    W tej opcji możesz oczywiście korzystać z transmisji danych w cenie krajowej, ale twój limit abonamentu jest jednocześnie limitem transmisji w roamingu. Po przekroczeniu limitu operator może (i zapewne to zrobi) doliczyć ci dodatkową opłatę, która jednak nie może przekroczyć kwoty 3,50 euro + stawka VAT kraju, w którym zawarłeś umowę.

    CZYTAJ TEŻ Cudzy dron nad terenem firmy lub posesją prywatną

    Telefon na kartę

    Jeśli korzystasz z umowy pre-paid (płacisz z góry określoną kwotę do wykorzystania na usługi telefoniczne), również korzystasz z roamingu za granicą w ramach opłaconej kwoty. Może wystąpić taki przypadek, że w usłudze cena za 1GB transmisji danych będzie niższa niż cena hurtowa w UE (3,5 euro/1GB). Wtedy limitem transmisji danych będą środki na karcie podzielone przez 3,5 euro w zależności od ceny euro dnia przekroczenia granicy.

    Pracuję w Niemczech, ale mieszkam w Polsce (pracownicy transgraniczni)

    W takim przypadku możesz wybrać operatora sieci komórkowej w  jednym z tych dwóch krajów i korzystać z karty SIM wybranego kraju. Warunkiem jest jednak to, abyś co najmniej raz dziennie łączył się z siecią z kraju wybranego operatora.

    Dalekomorski rejs, wyprawa w Himalaje, wycieczka na Antarktydę czy Sudanu

    Wszystkie opisane przypadki połączeń i korzystania z transmisji danych dotyczą UE i sieci naziemnej połączeń. W przypadku pobytu np. w Sudanie należy sprawdzić ceny połączeń głosowych i transmisji danych, bo rachunek może nas bardzo zaskoczyć.

    A jeśli będziemy chcieli zadzwonić do znajomych będąc na środku Oceanu Atlantyckiego, lub wysłać zdjęcie z wyprawy na K2, wtedy będziemy korzystać z połączeń satelitarnych, których ceny nie należą do najniższych. Ale o tym w kolejnym artykule.

    CZYTAJ TEŻ Jak zadbać o dane osobowe w wakacje?

     

     

     

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!