Dostęp do Internetu w Unii Europejskiej

Konsumenci powinni mieć dostęp do usługi łączności elektronicznej dobrej jakości po przystępnych cenach na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z tak zwaną zasadą usługi powszechnej, powinien istnieć co najmniej jeden dostawca usług internetowych świadczący podstawowy dostępu do Internetu. 

Dostęp do Internetu w Unii Europejskiej
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 10 sierpnia 2020

Parlament Europejski i Rada UE chcąc ujednolicić obowiązujące na terenie Unii Europejskiej zasady, które gwarantują końcowemu użytkownikowi równe traktowanie i prawa w dostępie do transmisji danych w usłudze dostępu do Internetu, wydał rozporządzenie regulujące wszelkie działania z tym związane.

W konsekwencji rozporządzenia 2015/2120 z 25 listopada 2015 roku powstała zasada usługi powszechnej, która gwarantuje konsumentowi w UE dostęp do otwartego Internetu i transmisję danych w dobrej jakości i cenie. Co za tym idzie, końcowy użytkownik ma prawo do usługi online, korzystania z wszystkich treści, które wybierze z możliwością ich rozpowszechniania. Dostawca/operator nie ma prawa do blokowania tych treści lub aplikacji oraz do spowalniania jakości ich przesyłu.

Kiedy przebywamy dłużej za granicą, chcemy zaoszczędzić na rozmowach telefonicznych i skorzystać z wybranej aplikacji umożliwiającej połączenia głosowe i video (Messenger, WhatsApp czy Duo). Operator nie ma prawa zablokować nam do nich dostępu lub obniżać jakości transmisji danych.

CZYTAJ TEŻ Zakaz używania pendrivów w firmie. Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?

Kiedy operator może legalnie zablokować dostęp do Internetu?

Istnieją trzy wyjątki, kiedy możliwe jest zablokowanie powyższych usług przez dostawcę:

  1. w celu blokowania nielegalnych treści, wypełniając obowiązek prawny zgodnie z orzeczeniem sądu,

  2. w celu zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci, aby usunąć wirusy lub złośliwe oprogramowanie,

  3. w celu zapobiegania wyjątkowym lub tymczasowym przeciążeniom sieci.

Zanim podpiszesz umowę z dostawcą Internetu, sprawdź ją

W umowie operator zobowiązany jest podać ważne z twojego punktu widzenia informacje:

  • ogólne warunki świadczonej usługi,

  • szybkość pobierania danych,

  • ceny, stawki z opłatami oraz pakiety czy opcje, które możesz wybrać.

Jeśli już podpiszesz umowę, dostawca ma również obowiązek :

  • określić czas obowiązywania umowy (minimalnym okresem może być 12 miesięcy), jeśli operator proponuje dłuższy czas obowiązywania umowy — jest to niezgodne z prawem,

  • informować cię z wyprzedzeniem, jeśli np. chce zmienić ceny lub inne warunki umowy,

  • zagwarantować prawa wycofania się z umowy, jeśli nowe warunki ci nie odpowiadają.

CZYTAJ TEŻRoaming w Unii Europejskiej — nie taki diabeł straszny

Czy osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc w dostępie do Internetu i zarządzania treścią?

Niepełnosprawny użytkownik ma takie same prawa wyboru dostawcy i usług jak inni konsumenci. Może również liczyć na różne specjalne uprawnienia, dodatkową pomoc i ułatwienia w korzystaniu z Internetu. Na rynku istnieje wiele programów i aplikacji, które pomagają osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po sieci.  W zależności od oferty dostawców niektóre z nich mogą być dostępne za darmo dla niepełnosprawnych użytkowników, np. programy powiększające czcionkę, odczytujące treści z ekranu za pomocą syntetycznej mowy lub sygnalizujące głosem każdą wykonaną pracę przez komputer.

Administracja państwowa — strony internetowe dostępne dla wszystkich

Strony internetowe instytucji administracji państwowej w UE podlegają ściśle określonym i dość surowym przepisom. Przede wszystkim muszą zapewniać taką samą możliwość dostępu wszystkim użytkownikom, dawać takie same opcje dostępu do wszystkich funkcji oraz współpracować z dostępnym na rynku wyszukiwarkami, urządzeniami, technologiami i oprogramowaniem.

Ale uwaga, przepisów UE dotyczących dostępu do internetu nie stosuje się do stron i aplikacji mobilnych należących do nadawców publicznych oraz do materiałów audiowizualnych transmitowanych na żywo. 

Instytucje administracji państwowej muszą przystosować swoje strony do obowiązujących przepisów do 23 września 2020 roku, a mobilne aplikacje — do 23 czerwca 2021 roku.

Jakie wymogi muszą spełniać strony internetowe sektora publicznego?

Strony internetowe sektora publicznego w państwach UE muszą spełniać określone wymogi w kwestii dostępności:

  • czytelna informacja o dostępności do strony,

  • video lub zdjęcia muszą być w pełni opisane tekstem,

  • przy nagraniach audio video muszą być napisy równolegle do np. głosu lektora,

  • odpowiednia budowa strony i struktura treści — jako ułatwienie podczas korzystania np. z czytników ekranu,

  • stosowanie nagłówków, haseł, zrozumiałych linków niebudzących wątpliwości,        

  • strona musi mieć możliwość poruszania się po niej wyłącznie z użyciem klawiatury,

  • możliwość sprawdzenia poprawności danych w formularzu przed jego wysłaniem.

W ostatnich latach widać znaczącą poprawę w dostępności do treści oferowanych przez administrację państwową. Informacje projektowane są zgodnie z zasadą plain language, która polega na wprowadzeniu w sferę publiczną przystępnej odmiany języka, dostosowanej do możliwości zwykłego człowieka. Styl komunikowania ma być przyjazny i prosty, a nawigacja na stronie — łatwa w obsłudze. Ale w tej sprawie jeszcze jest sporo do zrobienia. Trzymajmy więc kciuki, aby administracja publiczna po 23 września br. dostosowała swoje strony w kwestii dostępności do unijnych wytycznych.

CZYTAJ TEŻ Czy w UE mogę korzystać z wykupionych w kraju usług online?

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!