Jak sprawdzić, czy urząd umorzył pożyczkę 5000 zł?

Spora grupa przedsiębiorców otrzymała z urzędy pracy pożyczkę w wysokości 5000 zł. Jak sprawdzić czy została umorzona?

Jak sprawdzić, czy urząd umorzył pożyczkę 5000 zł?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 sierpnia 2020

Ze względu na czasowe „zatrzymanie” gospodarki w związku z koronawirusem, sporo najmniejszych firm znalazło się w kłopotach. Rząd postanowił im pomóc, proponując pożyczkę w wysokości 5 tys. złotych. Pożyczka miała być bezzwrotna jednak forma umarzania nie była od początku jasna. Dopiero po kilku dniach okazało się, że urzędy będą „domyślnie” umarzać te pieniądze.

Sierpień to trzeci miesiąc od wypłaty pierwszych pożyczek w ramach akcji pomocy. W związku z tym urzędy zaczęły już je umarzać. Co istotne przedsiębiorcy nie otrzymają z tego tytułu żadnego pisemnego potwierdzenia. Jeśli wnioski złożone były przez internet, to można sprawdzić w systemie, czy pożyczka została umorzona.

Pożyczka 5000 zł była jedną z najpopularniejszych form pomocy zaproponowaną przez państwo przedsiębiorcom. Oprócz niej właściciele małych firm byli też zwolnieni ze składek ZUS, a także mogli otrzymać świadczenie postojowe.

Żeby otrzymać pożyczkę mikroprzedsiębiorcy musieli spełnić tylko dwa warunki. Pierwszym z nich to konieczność prowadzenia działalności gospodarczej przynajmniej przez trzy kolejne miesiące od momentu otrzymania pożyczki. Drugim było zobowiązanie do złożenia wniosku o umorzenie pożyczki.

Wniosek o przyznanie pożyczki był prosty. Można było zawnioskować o dowolną kwotę do 5 tys. zł. Wielu przedsiębiorców obawiało się szczególnie drugiego zobowiązania, czyli konieczności złożenia wniosku o umorzenie takiej pożyczki. Trzeba to było zrobić w ciągu 14 dni od tego, gdy miną trzy miesiące od daty wypłaty pożyczki. Jeśli przedsiębiorca się spóźni, z umorzenia mogłoby nic nie być.

Te problemy i obawy spowodowały jednak, że rządzący ustalili, że umorzenie pożyczki następować będzie automatycznie. To zrzuciło ten obowiązek z przedsiębiorców.

Pisemne potwierdzenie umorzenia pożyczki 5000 zł

Warto pamiętać, że urząd pracy nie informuje pisemnie o umorzeniu pożyczki. Dlaczego? Okazuje się, że umorzenie jest czynnością wyłącznie techniczną, a nie administracyjną. Mogą informować o tym, czy pożyczka została umorzona ale raczej nie będą tego potwierdzać pisemnie.

W przypadku, gdy przedsiębiorca składał wniosek o pożyczkę elektronicznie, może sprawdzić samodzielnie w systemie, czy zobowiązanie zostało umorzone. Wystarczy wejść na swoje konto na stronie praca.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!