Jak sprawdzić autentyczność złota domowymi sposobami?

Rosnące ceny złota, niepewna sytuacja gospodarcza skłania do większego zainteresowania inwestowaniem w złoto. Wiele osób zainteresowanych jest tym, jak sprawdzić autentyczność złota domowymi sposobami.

Jak sprawdzić autentyczność złota domowymi sposobami?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 sierpnia 2020

Coraz więcej osób inwestuje w metale szlachetne i to w rzeczywiste metale, a nie tylko kontrakty terminowe. Kupują więc sztabki złote lub monety. Czy da się domowymi sposobami sprawdzić autentyczność złotych monet czy sztabek.

Warto wiedzieć, że złota nie da się wyprodukować w laboratorium. Każda podróbka zawiera w sobie połączenie złota z innym stopem. Według specjalistów podrabianie złota jest coraz mniej opłacalne. Mimo to wciąż się zdarza. I właśnie dlatego warto sprawdzić czy złoto, które kupiliśmy jest autentyczne.

Autentyczność sztabki złota

Zdecydowanie najłatwiej domowym sposobem sprawdzić autentyczność czystego, 24-karatowego złota o próbie 999. Autentyczność sprawdza się korzystając z faktu, że złoto ma bardzo wysoką gęstość. Wystarczy więc na stronie producenta sprawdzić ile powinien ważyć dany kawałek złota. Trochę trudniej sprawdzić to gdy sztabka zapakowana jest w specjalne opakowanie certyfikacyjne (tzw. certipack). To rodzaj blistra, w którym sztabka złota jest przechowywana. W takiej sytuacji waga produktu nie jest podawana przez producenta.

Autentyczność złotej monety

Gdy moneta nie jest zapakowana, możemy jej prawdziwość sprawdzić przy pomocy wagi menniczej. To specjalny przyrząd, który przypomina formą linijkę. Gdy położymy na jednym z końców monetę ze złota, to prawdziwa zawsze przeważy drugi koniec. W przypadku falsyfikatu niewiele się stanie.

Autentyczność złotych monet i sztabek można też sprawdzić przy pomocy metody dźwiękowej. Wystarczy uderzyć w złoto czymś metalowym i posłuchać jak brzmi. Autentyczne złoto ma specyficzny, metaliczny dźwięk. Można też do tego celu wykorzystać jedną z kilku aplikacji na komórkę, czy smartfona, które na bazie częstotliwości wydawanego dźwięku podpowiadają, czy złoto jest prawdziwe.

W przypadku złota zapakowanego w certipaki próby dźwiękowej nie wykonamy. Możemy jednak sprawdzić przewodnictwo prądu. Fałszerze dodają do autentycznego złota domieszki innych pierwiastków. Najczęściej wolframu. Ma on bardzo podobną do prądu gęstość ale gorzej przewodzi prąd. Możemy to sprawdzić przy pomocy urządzenia do sprawdzania przewodzenia prądu.

Złoto i magnes

Są tacy, którzy do sprawdzania autentyczności złota używają magnesu. Autentyczne złoto nie jest przyciągane przez magnes więc dość łatwo to sprawdzić. Mało tego. Badanie autentyczności przy pomocy magnesu da się czasem przeprowadzić również w przypadku złota zapakowanego w certipaki.

Zainteresowanie zakupem złota inwestycyjnego nie maleje. Najczęściej kupuje się te metale w specjalistycznych firmach handlujących metalami szlachetnymi. Można też je nabyć czasem w kantorach lub innych lombardach. Niewielkim zainteresowaniem cieszy się jednak złoto nabywane bezpośrednio od prywatnych inwestorów. Wszystko za sprawą lęku o autentyczność metalu. Oczywiście najlepiej kupować u zaufanych partnerów, np. w mennicach. Niezależnie jednak od tego, gdzie kupimy złoto warto jest zawsze sprawdzać jego autentyczność nie ufając do końca certyfikatom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!