Doradca kredytowy, a pośrednik kredytowy. Czym się różnią?

Często przy zaciąganiu kredytu pomagać może nam doradca kredytowy albo pośrednik kredytowy. Choć często są oni traktowani wymiennie, to w rzeczywistości są to dwa oddzielne zawody.

Doradca kredytowy, a pośrednik kredytowy. Czym się różnią?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 sierpnia 2020

Ograniczenie polityki kredytowej przez banki znacząco utrudnia uzyskanie dodatkowego finansowania. W takiej sytuacji pomoc doradcy kredytowego albo pośrednika może być nieodzowna. Pomagają nie tylko wybrać najlepszą ofertę ale czasem są w stanie tak pokierować całym procesem by banki zdecydowały się na finansowanie. Niestety często uważamy doradcę i pośrednika za tożsame pojęcia. Czym się różnią?

Podstawową różnicą między doradcą, a pośrednikiem jest stopień ich niezależności. Różnice między doradcą kredytowym, a pośrednikiem dość dokładnie określa ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

I tak osoby, które są związane z określoną instytucją oferującą kredyt, inaczej mówiąc, działają z ramienia kredytodawcy albo mają powiązania jako pośrednik lub agent nie mogą używać określenia „doradca” lub „doradztwo”. Zgodnie z prawem doradca kredytowy to taka osoba lub podmiot, który nie otrzymuje prowizji albo innego wynagrodzenia od kredytodawcy, a płaci mu klient. Tylko wtedy może on używać sformułowania „niezależny doradca”.

Kto płaci pośrednikowi kredytowemu?

O ile doradca pobiera pieniądze za swoje porady od klienta, o tyle pośrednik kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od instytucji, która udziela kredytu. Nie musi to jednak od razu oznaczać, że pośrednik będzie mniej obiektywny od doradcy kredytowego. Pośrednik o bardzo dobrej renomie wybierze najlepsze rozwiązanie dla klienta, a niekoniecznie to które będzie najlepiej wynagradzane. Dzięki temu nie będzie miał kłopotu ze znalezieniem kolejnego klienta. Mało tego. Wspomniana ustawa o kredycie hipotecznym nakazuje jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z klientem poinformować go o tym, czy ma w ofercie wyłącznie ofertę kredytową jednej instytucji, czy też będzie proponował klientowi szerszą ofertę. Pośrednik lub agent musi przedstawić trzy oferty umów o kredyt hipoteczny i zarekomendować, które z nich najlepiej będzie odpowiadać możliwościom finansowym klienta. Oczywiście zawsze ostateczna decyzja należy do klienta.

Jak wybrać dobrego pośrednika kredytowego?

Kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć bez pomocy pośrednika kredytowego. Z wsparcia warto jednak skorzystać, gdy nie mamy w ogóle doświadczenia w tej kwestii albo gdy przerażają nas formalności.

Jeśli wybieramy pośrednika kredytowego warto zdecydować się na takiego, który ma szeroką ofertę kredytową. Wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że uzyskamy najlepszą ofertę. Jeśli ofert jest mało możemy obawiać się, że pośrednik będzie mało bezstronny.

Dobry pośrednik nie tylko przedstawia oferty kredytowe ale przede wszystkim rozpatruje bardzo dokładnie sytuację klienta. Może zaproponować nawet niekonwencjonalne rozwiązania tak by klient otrzymał kredyt.

Pośrednik kredytowy jest podmiotem, który ma za zadanie wyłącznie pomóc w procesie uzyskiwania finansowania. Ostateczna decyzja zależy jednak zawsze do klienta. Dobry pośrednik nie będzie naciskał na konkretne rozwiązanie, a jedynie rekomendował określoną ofertę.

Doradca czy pośrednik. Jak to wybrać?

Czasem może się okazać, że dobry pośrednik, który ma możliwość zaproponowania klientowi rozwiązania spośród wielu instytucji może być lepszym wyborem niż typowy doradca. Szczególnie, że wyjątkowo trudno będzie nam znaleźć doradcę, szczególnie „niezależnego”. Zgodnie z ustawą niezależny doradca nie może być powiązany z żadną instytucją kredytową. Tymczasem w Rejestrze pośredników kredytu hipotecznego, który prowadzi KNF, każdy jest pośrednikiem powiązanym. I właśnie dlatego wiele banków zmienia nazewnictwo dla swoich przedstawicieli, którzy teraz stają się „specjalistami ds. kredytów”, „ekspertami” czy po prostu przedstawicielami lub pośrednikami ds. kredytów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!