Program Moja Woda 2023 - można uzyskać nawet 6000 zł dotacji! Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ruszyła nowa edycja programu Moja Woda 2023, w ramach którego można uzyskać dotację na zakup zbiornika na deszczówkę. W tym roku można liczyć nawet na 6000 zł dopłat. Sprawdź, jakie instalacje są objęte dofinansowaniem oraz jak i gdzie złożyć wniosek. 

Program Moja Woda 2023 - można uzyskać nawet 6000 zł dotacji! Jak i gdzie złożyć wniosek?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 10 sierpnia 2023

Moja Woda 2023 — kto może skorzystać z dofinansowania i na jakie kwoty można liczyć?

Tegoroczna edycja programu Moja Woda właśnie ruszyła — wnioski o dofinansowanie można składać od 3 sierpnia 2023 r. Możliwość uzyskania dotacji na gromadzenie wód deszczowych przysługuje osobom fizycznym, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której usytuowany jest dom jednorodzinny. Osoby korzystające z programu powinny dokonać realizacji projektu instalacji do zatrzymywania i wykorzystywania wody deszczowej lub roztopowej, obejmującej zakup, montaż, budowę oraz uruchomienie potrzebnych urządzeń.

Dom bez formalności powyżej 70 metrówDom bez formalności powyżej 70 metrówAnna Pakaszewska-Cetera

Program zakłada uzyskanie dofinansowania na poziomie 80% kosztów, jakie inwestor poniesie, ale nie więcej niż 6000 zł na pojedynczy projekt (w poprzednich latach limit wynosił 5000 zł).

Ministerstwo ogłosiło, że minimalna wartość inwestycji, pozwalająca na skorzystanie z programu, wynosi 2000 zł. Dofinansowania będą przysługiwać projektom, które zostaną zakończone i sfinalizowane najpóźniej do 30 czerwca 2024 roku. Program ma potrwać do wyczerpania budżetu, który został określony na kwotę 130 mln zł.  

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Aby ubiegać się o dofinansowanie z programu Moja Woda, należy złożyć wniosek do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) wraz z dokumentacją potwierdzającą poniesione koszty (np. fakturami zakupowymi) oraz dowodami wykonania instalacji (jak protokół wykonania lub oświadczenie o samodzielnym wykonaniu). Wnioski składane do WFOŚiGW obejmującego obszar województwa, na którym położona jest nieruchomość objęta projektem, należy składać przy użyciu oficjalnego formularza poprzez Portal Beneficjenta i w wersji papierowej w siedzibie WFOŚiGW lub za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Zanim wnioskodawca złoży wniosek za pośrednictwem Portalu Beneficjenta, musi zarejestrować konto na portalu lub zalogować się, jeśli już takowe posiada. Rejestracja umożliwia pobranie elektronicznej wersji formularza wniosku. Wypełniony wniosek należy przesłać poprzez Portal Beneficjenta do WFOŚiGW.

W przypadku składania wniosku przez Portal Beneficjenta, wnioskodawca jest zobowiązany również do wydrukowania tego wniosku z Portalu Beneficjenta, podpisania go i dostarczenia w formie papierowej wraz z wymaganymi załącznikami (z odpowiednimi podpisami) do WFOŚiGW lub poprzez Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP)

Na co można otrzymać dofinansowanie? 

Wsparcie finansowe zostanie udzielone na cele związane z zakupem, dostawą, montażem, budową, rozbudową oraz uruchomieniem poniższych rodzajów instalacji:

  • instalacji służących do gromadzenia wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych części nieruchomości, takich jak dachy, chodniki, podjazdy (przykładowo łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, systemy liniowego odwadniania, przewody odprowadzające wody opadowe bez konieczności korzystania z rynien i rur spustowych),
  • instalacji przeznaczonych do przechowywania wód opadowych w zbiornikach (jak szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o łącznej pojemności wynoszącej minimum 2 m³,
  • rozwiązań służących do zatrzymywania wód opadowych, w tym roztopowych, w gruncie (na przykład poprzez przepuszczalność nieprzepuszczalnych powierzchni, studnie chłonne, systemy drenażowe, skrzynki retencyjne, otwarte zbiorniki retencyjne),
  • systemów retencyjnych dla wód opadowych, w tym roztopowych, na dachach – tzw. zielonych dachów (obejmujących warstwę drenażową), bez uwzględniania kosztów roślinności,
  • instalacji zapewniających wykorzystanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych (jak pompy, filtry, przewody, systemy zraszania, urządzenia sterujące, centrale dystrybucji wody oraz inne rozwiązania umożliwiające efektywne zagospodarowanie wody pochodzącej z istniejących lub nowo zbudowanych zbiorników w ramach danego przedsięwzięcia inwestycyjnego).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!