Dom bez formalności powyżej 70 metrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy znacząco ułatwią procedury budowlane, ponieważ zakładają budowę mieszkalnych domów jednorodzinnych bez konieczności uzyskania pozwolenia, i to bez wymogów dotyczących ich powierzchni, jak to obowiązywało do tej pory. 

Dom bez formalności powyżej 70 metrów
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 5 kwietnia 2023

Pozwolenie na budowę – powierzchnia już bez znaczenia

Od 3 stycznia 2022 roku istnieje możliwość postawienia domu o powierzchni do 70 mkw., tylko na podstawie zgłoszenia do urzędu, bez konieczności uzyskania pozwolenia. Dzięki nowelizacji przepisów Prawa budowlanego wkrótce także budynki mieszkalne o powierzchni powyżej 70 mkw. nie będą wymagały pozwolenia na budowę. 

- Procedura budowy domów bez pozwolenia sprawdziła się. Dlatego chcemy całkowicie zrezygnować z pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe. Ułatwiamy Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej. Dzięki zmianom również większe rodziny, potrzebujące większej przestrzeni życiowej, będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury — mówił szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii. 

Dom do 70 m kw. bez formalności – krok po kroku (PORADNIK)Dom do 70 m kw. bez formalności – krok po kroku (PORADNIK)Mikołaj Frączak

Bez pozwolenia na budowę będzie można wybudować każdy dom bez ograniczeń co do metrażu, a jedynie co do wysokości. Taki budynek nie będzie mógł mieć więcej niż dwie kondygnacje. Należy pamiętać też o tym, że uproszczone procedury budowy uwzględnią tylko prywatnych inwestorów.

Budowany dom ma być przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe i w związku z tym, trzeba będzie złożyć odpowiednie oświadczenie, pod groźbą odpowiedzialności karnej.  - Nie będzie to dotyczyło deweloperów, od razu zaznaczam – wskazał szef rządu Mateusz Morawiecki.

Budowa domu jednorodzinnego bez formalności? 

Budowa domu o metrażu większym niż 70 mkw. o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, nie będzie już wymagała pozwolenia, a wyłącznie zgłoszenia na podstawie projektu. Nie oznacza to jednak zwolnienia z dopełnienia innych formalności. W dalszym ciągu niezbędnymi dokumentami pozostają między innymi decyzja o warunkach zabudowy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz projekt budowlany.

Czy można sprzedać dom do 70 m2 wybudowany bez pozwolenia? Ministerstwo odpowiadaCzy można sprzedać dom do 70 m2 wybudowany bez pozwolenia? Ministerstwo odpowiadaAnna Malinowska

Ponadto, w odróżnieniu od domów poniżej 70 mkw., konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy oraz prowadzenie dziennika budowy. Uproszczona zostanie natomiast procedura odbioru, która będzie polegać na tym, że to kierownik budowy potwierdzi możliwość oddania nieruchomości w użytkowanie. Dzięki temu możliwe będzie szybsze korzystanie z budynku, bez długiego okresu oczekiwania na wydanie decyzji organu nadzoru budowlanego. 

Cyfryzacja procesu budowlanego

Projekt ustawy zakłada również pełną cyfryzację we wszystkich procedurach budowlanych. Inwestorzy zyskają możliwość zebrania i przedłożenia wszelkich dokumentów w formie elektronicznej.    

- Będzie to miało pozytywny wpływ na środowisko naturalne i informatyzację. Zarówno inwestorzy, jak i organy administracji publicznej, ograniczą ilość przygotowywanej i gromadzonej dokumentacji papierowej, której dziś mamy olbrzymie ilości — stwierdził minister Waldemar Buda. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!