Firmy nie radzą sobie ze wzrostem kosztów?

Polskie przedsiębiorstwa mają się coraz gorzej z powodu wzrostu kosztów prowadzenia działalności. A od 2024 r. wzrosną jeszcze składki ZUS.

Firmy nie radzą sobie ze wzrostem kosztów?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 31 sierpnia 2023

Polskie firmy dobijają koszty?

Wzrost kosztów i trudności w radzeniu sobie z wyzwaniem panującej sytuacji gospodarczej stawiają coraz więcej polskich firm w trudnej sytuacji. Na zlecenie portalu Rzeczpospolita organizacja Dan & Bradstreet Poland sprawdziła, z jakim problemem borykają się przedsiębiorstwa w naszym kraju. 

Czy firma windykacyjna może zająć przedmioty majątkowe dłużnika (np. telewizor)?Czy firma windykacyjna może zająć przedmioty majątkowe dłużnika (np. telewizor)? Martyna Kowalska

Okazuje się, że w samym tylko pierwszym I półroczu 2023 r. liczba zawieszonych firm wyniosła 66% względem 2022 r. 

Największe trudności dotykają głównie branże takie jak budownictwo, handel i transport. Spośród ponad 110 tys. zawieszonych firm w 2023 r., aż 27 tys. to przedsiębiorstwa budowlane, co stanowi 24% całości. Handel detaliczny i hurtowy również kiepsko przędzie – zawieszono ponad 18,2 tys. firm, czyli 16,5% ogółu.

Sytuacja jest szczególnie trudna w branżach, gdzie popyt jest niewystarczający i koszty zatrudnienia rosną. Wzrost kosztów działalności sprawia, że wiele firm ma trudności w utrzymaniu opłacalności. Dane pokazują, że sprzedaż detaliczna oraz przetwórstwo przemysłowe odnotowują spadki w porównaniu z poprzednim rokiem, co jest efektem niewystarczającego popytu na rynku.

Koniec boomu e-commerce?

Na listę firm w kłopotach wkradają się także sklepy internetowe. Pomimo dynamicznego wzrostu biznesów online w okresie pandemii, wiele z nich teraz boryka się z problemami. Wprowadzenie dyrektywy Omnibus, która uregulowała promocje cenowe, również wpłynęło na sytuację sklepów. Te często opierały swoje strategie na agresywnym generowaniu ruchu i promocjach – niestety, nierzadko fałszywych, co rzeczona dyrektywa udowodniła.

Optymistyczne spojrzenie kieruje się w stronę drugiej połowy roku. Eksperci przewidują odbicie gospodarcze, które może poprawić sytuację przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach. Niemniej jednak obecna fala zawieszeń działalności może mieć długotrwałe konsekwencje w postaci wzrostu liczby upadłości w kolejnych miesiącach.

Według danych Coface liczba niewypłacalności polskich firm w pierwszym I 2022 r. wyniosła 1,1 tys., co stanowi spadek o 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niemniej jednak liczba postanowień o upadłości i restrukturyzacji ogłoszonych przez sądy wzrosła o ponad 38%.

Wzrost składek od 2024 r.?

W 2024 r. czeka nas jeszcze dodatkowo wzrost składek ZUS – te mogą wynieść nawet ponad 1600 zł miesięcznie. A zatem wzrosną o ok. 181 więcej niż w 2023 r. Minimalne stawki dla przedsiębiorców będą prezentować się następująco:

  • składka emerytalna — 916,35 zł;

  • składka rentowa — 375,55 zł;

  • składka chorobowa — 115,01 zł;

  • składka wypadkowa — 78,40 zł;

  • Fundusz Pracy — 115,01 zł.

Kto powinien skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firm?Kto powinien skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firm?Redakcja dziennikprawny.pl

Jak to wpłynie na polskie firmy? Tego możemy się wyłącznie domyślać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!