Praca przy wystawianiu aukcji z własnym kontem bankowym

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Osoba poszukująca pracy powinna uważać na ogłoszenia publikowane w internecie, zwłaszcza na portalach społecznościowych. Może zdarzyć się, że nieświadomie weźmie udział w przestępstwie,  Potrzebna jest edukacja — warto wiedzieć, na co uważać, i jak postępować w takiej sytuacji.

Praca przy wystawianiu aukcji z własnym kontem bankowym
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 10 lipca 2024

Wystawianie aukcji na swoim koncie: czy to legalna praca?

Jeśli taki rodzaj pracy odbywa się na zlecenie innej osoby, a do działań na serwisach aukcyjnych według zleceniodawcy niezbędne jest użycie prywatnego konta istnieje duże prawdopodobieństwo, że zajęcie może wiązać się z oszustwami i prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Tego rodzaju praktyki są często określane jako bycie "słupem".

Udział w działaniach, polegających na przyjmowaniu pieniędzy za produkty, które nigdy nie zostaną dostarczone, jest przestępstwem. Nawet jeśli ktoś inny zleca taką pracę i obiecuje zajęcie się wysyłką produktów, to właściciel konta ponosi odpowiedzialność za transakcję. Oszustwo może skutkować postępowaniem karnym, a w Polsce grożą za nie surowe kary, w tym kara pozbawienia wolności. Osoby zaangażowane w takie działania mogą być oskarżone o współudział w oszustwie, nawet jeśli nie były bezpośrednimi organizatorami.

Jak reagować na oszustwa? Jakie kroki podjąć?Jak reagować na oszustwa? Jakie kroki podjąć? Małgorzata Łaziuk

Oprócz odpowiedzialności karnej wystawiającemu grozi również odpowiedzialność cywilna. Osoby oszukane mogą dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, co oznacza, że można być zobowiązanym do zwrotu pieniędzy za niedostarczone produkty oraz pokrycia innych szkód. 

Jeśli konto na Allegro zostanie użyte do oszustwa może zostać zablokowane. To uniemożliwi dalsze korzystanie: zarówno jako sprzedawca, jak i kupujący. 

Takich ofert pracy najlepiej unikać. 

Przyjmowanie zleceń na wystawianie aukcji na swoim koncie Allegro w imieniu innych osób, zwłaszcza w ramach podejrzanych schematów jest nielegalne i naraża na poważne konsekwencje prawne. Takie działania często mogą być formą oszustwa, zwłaszcza gdy ogłoszenia "o pracę" publikowane są nie przez firmy.

Jakie kroki podjąć, gdy praca przy wystawianiu aukcji okazuje się przestępstwem?

Gdy praca polegająca na wystawianiu aukcji na prywatnym koncie i otrzymywaniu pieniędzy od kupujących okazuje się częścią przestępczego procederu, w którym przedmioty nigdy nie docierają do kupujących należy podjąć odpowiednie kroki.

Przede wszystkim natychmiast należy zakończyć wszelkie działania związane z nią związane. Współpraca z osobą, która zleciła takie zadanie powinna zostać niezwłocznie przerwana. Należy również zakończyć wszystkie aktywne aukcje i usunąć te, które są jeszcze dostępne.

Ważne jest zgromadzenie wszystkich dowodów, w tym e-maili, wiadomości, umów, zrzutów ekranu aukcji, historii transakcji i przelewów bankowych. Dowody te mogą okazać się niezbędne podczas dochodzenia.

Należy także skonsultować się z prawnikiem, który doradzi, jakie kroki prawne należy podjąć. Wizyta na najbliższym komisariacie policji i zgłoszenie, że można było zostać wplątanym w przestępczy proceder, jest kolejnym ważnym krokiem. Należy przedstawić wszystkie zgromadzone dowody i dokładnie opisać sytuację, aby policja mogła przeprowadzić dochodzenie.

Jak rozpoznać fałszywe oferty last minute?Jak rozpoznać fałszywe oferty last minute?Małgorzata Łaziuk

Trzeba też o takich wydarzeniach poinformować administrację portali sprzedażowych lub aukcyjnych, na którym wystawiane były przedmioty. Serwis może podjąć działania, takie jak zablokowanie konta. 

Jeśli to możliwe, warto skontaktować się z osobami, które dokonały zakupu, i zaoferować zwrot pieniędzy. Taki krok może pomóc w zmniejszeniu potencjalnych konsekwencji prawnych i poprawieniu swojej sytuacji (być może poszkodowani zgodzą się na rozłożeniu długu na raty w satysfakcjonującej obie strony wysokości). Również istotne jest monitorowanie swojego konta bankowego, historii kredytowej oraz innych wskaźników tożsamości. 

Ostrzeżenie innych potencjalnych ofiar, aby uniknęli podobnej sytuacji jest potrzebne. Można to zrobić publikując informacje w mediach społecznościowych lub na forach internetowych, jednak należy upewnić się, że nie narusza się przy tym prawa.

Czasem warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologicznej, aby poradzić sobie z emocjonalnymi skutkami sytuacji. Uczestnictwo w działalności przestępczej, nawet nieświadome może być stresujące i traumatyczne. 

Podjęcie tych kroków pomoże nie tylko w ochronie siebie, ale również w zatrzymaniu przestępców odpowiedzialnych za ten proceder oraz zminimalizuje szkody wyrządzone kupującym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.