Seniorzy otrzymają świadczenia z ZUS przed świętami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłosił, że w grudniu emerytury i renty zostaną wypłacone wcześniej, aby emeryci i renciści mogli spokojnie przygotować się do świąt Bożego Narodzenia. Zmiana ta dotyczy osób, które zazwyczaj otrzymują swoje świadczenia 25. dnia każdego miesiąca.

Seniorzy otrzymają świadczenia z ZUS przed świętami
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 19 grudnia 2023

Przyspieszone wypłaty świadczeń na grudzień

W tym roku, ze względu na zbliżające się święta, ZUS postanowił przyspieszyć wypłaty zarówno dla osób otrzymujących pieniądze za pośrednictwem poczty, jak i tych, którzy preferują przelewy bankowe.

13 miliardów zł na reformę renty wdowiej13 miliardów zł na reformę renty wdowiej Monika Świetlińska

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zapewniła, że seniorzy, których regularny termin wypłaty przypada na 25 grudnia, nie będą musieli martwić się o swoje finanse w okresie świątecznym. — Zadbaliśmy o to, by emerytury i renty były wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia – zapowiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku świadczeń doręczanych przez listonoszy, ZUS planuje ich wysyłkę 19 grudnia, natomiast przelewy bankowe mają zostać zrealizowane do 21 grudnia. Dzięki temu emeryci i renciści będą mogli odpowiednio wcześniej wykorzystać swoje świadczenia na wydatki świąteczne.

Dodatkowo, ZUS poinformował, że osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia 2024 roku, również otrzymają swoje pieniądze wcześniej. W tym przypadku, środki zostaną przekazane na pocztę 22 grudnia, a przelewy bankowe zostaną zrealizowane do 28 grudnia.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby osób, które wybierają otrzymywanie świadczeń za pośrednictwem przelewów bankowych. Obecnie około 78% emerytur i rent jest wypłacanych w ten sposób. ZUS zachęca seniorów, którzy jeszcze nie korzystają z tej formy, do rozważenia założenia konta bankowego. Jest to bezpieczna i wygodna metoda otrzymywania świadczeń, eliminująca konieczność oczekiwania na wizytę listonosza.

Komfort finansowy seniorów w okresie świątecznym

Zmiana terminu wypłat jest odpowiedzią na potrzeby seniorów, którzy w okresie przedświątecznym mogą mieć zwiększone wydatki. Dzięki wcześniejszej wypłacie emerytur i rent ZUS chce zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo finansowe w tym wyjątkowym okresie.

Zakład podkreślił, że wszystkie wypłaty zostaną zrealizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami, zapewniając terminowość i bezpieczeństwo transakcji. Instytucja ta stale pracuje nad usprawnieniem systemu wypłat, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby swoich klientów.

Płatnicy są winni ZUS-owi miliardy złotychPłatnicy są winni ZUS-owi miliardy złotychMonika Świetlińska

W kontekście zbliżających się świąt, ZUS chce również przypomnieć o dostępnych programach i inicjatywach wspierających seniorów. Wśród nich znajdują się różnorodne programy edukacyjne, poradnictwo finansowe oraz inicjatywy społeczne, które mają na celu poprawę jakości życia emerytów i rencistów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!