Absurdalny pomysł ministerstwa. Będzie zakaz wyjść do McDonald’s podczas szkolnych wycieczek?

Wycieczka szkolna bez McDonald’s? To już niedługo może to być realne. Kto podpowiada ministerstwu takie rozwiązania?

Absurdalny pomysł ministerstwa. Będzie zakaz wyjść do McDonald’s podczas szkolnych wycieczek?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 maja 2019

Maj i czerwiec to w roku szkolnym intensywny czas klasowych wycieczek w różne regiony Polski. Niezależnie gdzie wybierają się nasze dzieciaki, jeden punkt zwykle jest stały – odwiedziny w McDonalds. Ale niedługo może to być już zakazane. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Zdrowia chce, aby wizyty w barach ze złotą koroną i w innych sieciach fast food zniknęły z harmonogramu wycieczek przedszkolnych i szkolnych.

Z uzasadnienia pisma przekazanego do resortu edukacji wynika, że "produkty typu fast food, a także wyjścia do barów szybkiej obsługi, nie mogą stanowić formy nagrody dla dziecka i towarzyszyć celebracji wspólnych uroczystości". Resort edukacji nie odpowiedział na pytania DGP, czy zamierza podjąć jakieś konkretne kroki w tym temacie.

Czytaj także: Rosjanie chcą podbić polski handel. Zagrożą Biedronce?

O wsparcie takich inicjatywy poprosiła prezes fundacji Instytut Ochrony Praw Konsumentów. Przekonuje ona, że sprawę przekaże rzecznikowi praw dziecka i sejmowej komisji zdrowia.

– To sprawa ponadpartyjna: dzieci nie powinny być dostarczane do fast foodów przez publiczne szkoły i przedszkola – resort cytuje słowa Klaudii Anioł, prezes fundacji.

Koniec wizyty w sieci McDonald’s na szkolnych wyjazdach

Dziennikowi udało się uzyskać komentarz centrali McDonald’s. Sieć zapewnia, że nie prowadzi działań, które mają na celu przyciągnięcie wycieczek szkolnych. Firma przyznaje, że wprowadzenie zakazu odwiedzania jej podczas wycieczek szkolnych będzie dla niej krzywdzące. Zwłaszcza, że od kilku lat uzdrawia menu — czytamy w komentarzu.

Czytaj także: Jak oszukują nas sklepy spożywcze?

– Uważam, że decyzja, z jakiej restauracji dzieci skorzystają podczas wyjazdu i co zamówią, powinna zależeć od rodziców i ich ustaleń z nauczycielami – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Dominik Szulowski, kierownik ds. relacji korporacyjnych w McDonald’s.

Czytaj także: 6 najbardziej szkodliwych sztucznych barwników dodawanych do żywności

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!