Jak wybrać dobrego dentystę?

Wybór odpowiedniego dentysty i całej praktyki dentystycznej to ważna decyzja. Przedstawiamy 5 najważniejszych punktów do rozważenia przed wyborem nowego dentysty.

Jak wybrać dobrego dentystę?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 16 maja 2019

Jeśli zrobisz dobry rekonesans i będziesz wiedział, o co pytać, na pewno wybierzesz profesjonalnego i zaufanego dentystę, który zapewni ci wieloletnią opiekę stomatologiczną. Na co zwrócić uwagę przy wyborze dentysty?

Czytaj również: Reklamacja usługi dentystycznej. Co zrobić, gdy wypadnie plomba?

1. Stowarzyszenie

Dobrym wyznacznikiem poziomu reprezentowanego przez dentystę jest jego przynależność do któregoś z licznych stowarzyszeń stomatologicznych. W Polsce najbardziej popularne i uznane jest Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Przynależność do branżowych stowarzyszeń łączy się z odbywaniem licznych szkoleń, prenumerowaniem odpowiednich czasopism i dotrzymywaniem kroku standardom. Na tej podstawie możesz liczyć, że dentysta będzie miał najświeższą i najlepszą wiedzę w zakresie leczenia i to nie tylko zębów.

2. Kwalifikacje i szkolenia

Wszyscy dentyści muszą ukończyć studia medyczne i uzyskać tytuł lekarza dentysty. Pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się po pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego. Stomatolodzy muszą również uczestniczyć w regularnych szkoleniach, aby na bieżąco aktualizować swoje umiejętności i techniki. Wybierając praktykę dentystyczną, szukaj dowodów dodatkowych kwalifikacji, umiejętności i zainteresowań w specjalistycznych dziedzinach. Niektórzy stomatolodzy mogą posiadać dodatkową wiedzę specjalistyczną w takich dziedzinach jak ortodoncja lub oferowanie określonych rodzajów stomatologii estetycznej. Zwróć uwagę na dowody potwierdzające ich kwalifikacje i umiejętności lub zapytaj w gabinecie stomatologicznym, jeśli nie masz co do tego pewności.

Czytaj także:

Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne?

Czy można grillować na balkonie?

3. Praktyka dentystyczna i zespół stomatologiczny

Wybrana praktyka dentystyczna powinna być czysta, uporządkowana i dobrze zorganizowana, z przyjaznym i pomocnym personelem. Twój dentysta powinien zawsze być profesjonalny, przystępny, cierpliwy i sympatyczny dla pacjentów. Powinieneś czuć się swobodnie, pytając go o wszelkie kwestie związane z leczeniem.

Dobra praktyka dentystyczna powinna być przejrzysta w odniesieniu do cen i opłat. Sprawdź również, czy dentysta dostarcza pisemny plan leczenia i szacowany koszt leczenia. Ważne mogą być również plany płatności dentystycznych, które pomogą zaplanować leczenie stomatologiczne. Przychodnia dentystyczna powinna umożliwiać dostęp do swoich zasad, takich jak anulowanie wizyty lub polityka reklamacyjna.

4. Wygodne godziny i lokalizacja

Wybór praktyki dentystycznej, która jest położona na dogodnej trasie do domu lub pracy, ułatwi regularne uczęszczanie na kontrole i pomoże dotrzeć na nie na czas. Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, szukaj gabinetu oferującego także wizyty popołudniowe i wieczorne. Większość praktyk uwzględnia również rezerwacje rodzinne, więc jeśli masz dzieci, możesz zaplanować wizytę w tym samym czasie.

5. Oferowane usługi dentystyczne     

Większość gabinetów dentystycznych oferuje obecnie szereg dodatkowych usług oprócz rutynowej opieki stomatologicznej. Dobre gabinety mają bardzo bogatą gamę kosmetycznych zabiegów stomatologicznych. Sprawdź stronę internetową swojego gabinetu stomatologicznego — czy informacje w niej zawarte budzą twoje zaufanie? Czy na stronie znajdziesz ofertę z przejrzystymi cenami, przydatne porady, galerię zdjęć, certyfikaty?

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze praktyki dentystycznej jest leczenie stomatologiczne w nagłych wypadkach. Dlatego ważne jest, aby w sytuacji "awarii dentystycznej" mieć szybki dostęp do leczenia.

Wnioski

Kluczowym działaniem przed podjęciem decyzji o wyborze dentysty jest sprawdzenie opinii na różnych forach internetowych, w grupach dyskusyjnych, wśród znajomych i rodziny. Rekomendacja zadowolonego klienta to najmocniejszy argument przy wyborze. Możesz również osobiście wybrać się do przychodni i o wszystko zapytać na miejscu. Większość pacjentów dentystycznych pozostaje u dentysty przez wiele lat. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego dentysty, który zapewni ci profesjonalną opiekę stomatologiczną.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!