Alkohol i papierosy podrożeją?
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała plan walki z nadużywaniem alkoholu i papierosów poprzez zmniejszenie ich dostępności ekonomicznej i miejscowej. W tym celu zwróciła się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego z propozycją podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 12 sierpnia 2024
Plan walki z nadużywaniem alkoholu i papierosów
Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazała na potrzebę edukacji i promocji zdrowego stylu życia, aby obniżyć spożywanie alkoholu i papierosów. W tym celu planuje m.in. ograniczyć sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00 — minister zaznaczyła, że prace nad projektem w tej sprawie są już na ukończeniu. Ponadto minister zdrowia zaapelowała do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy, aby zmniejszyć ich dostępność ekonomiczną. Podkreślała, że ministerstwo finansów dysponuje analizami, według których papierosy i alkohol w Polsce, są najtańsze w całej Europie, i według jej opinii powinno się to zmienić, jeżeli chcemy walczyć z uzależnieniami.
Czego możemy się spodziewać?
Ministerstwo Finansów chce podwyższenia podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe – poinformował główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski. Akcyza ma wzrosnąć od 25 do 75% w zależności od produktu.
“Ministerstwo Finansów przedstawiło nową propozycję zmian w akcyzie na wyroby tytoniowe. Obecnie zmiany w akcyzie są zapisane w tzw. mapie drogowej, która zakłada wzrost tego podatku o 10 proc. każdego roku” — przekazał Łukasz Kozłowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Picie alkoholu w samochodzieMałgorzata Łaziuk
Propozycja ministra finansów przewiduje wzrost akcyzy:
- na papierosy o 25% (od 2025 r.),
- na tytoń do palenia o 38%,
- na wyroby nowatorskie o 50%,
- na płyn do e-papierosów o 75%.
“To jest propozycja, która została przedstawiona we wtorek późnym 9 lipca popołudniem, więc to bardzo wczesny etap. Jednak pojawienie się tej propozycji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę skalę proponowanych zmian oraz to, że w umowie koalicyjnej zapowiadano, że zmiany w podatkach będą dokonywane co najmniej z sześciomiesięcznym vacatio legis” — dodał przedstawiciel FPP.
Akcyza na alkohol wg mapy drogowej, czyli harmonogramu podnoszenia stawek akcyzy do roku 2027 przyjętej jeszcze za czasów poprzedniego rządu, ma zostać podwyższona o 5% alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane (z wyłączeniem cydru i perry o mocy do 5 proc.) i wyroby pośrednie.
Co na ten temat sądzą Polacy?
IBRiS zorganizował dla Radia Zet sondaż dotyczący pomysłu podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy. Z sondażu wynika, że ponad połowa Polaków jest za tym, aby podnieść akcyzę na papierosy, co prawdopodobnie przełoży się wkrótce na wzrost cen. Co do podwyżki podatku na alkohol, Polacy nie są już tak bardzo zdecydowani.
Ankietowani otrzymali pytanie: “Czy Pani/Pana zdaniem powinna zostać podniesiona akcyza na papierosy, co spowoduje wzrost cen?". 30,5% ankietowanych odpowiedziało “zdecydowanie tak", “raczej tak" — 30,6%, a “raczej nie" — 8,9%, “zdecydowanie nie" - 25,9%, natomiast "nie wiem/trudno powiedzieć" — 4,6 proc. Na drugie pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem powinna zostać podniesiona akcyza na alkohol, co spowoduje wzrost cen?", Polki i Polacy odpowiadali: “zdecydowanie tak” — 20,2%, “raczej tak” — 33,2%, “raczej nie” — 17,3%, “zdecydowanie nie” — 25,5%, i “nie wiem/ trudno powiedzieć” — 3,8%.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.