fb

Co to jest gwarancja techniczna auta?

Z pojęciem gwarancji technicznej spotykamy się często w przypadku zakupu używanego samochodu. Gwarancja techniczna zwykle zobowiązuje dilera do usunięcia wszystkich wad, które pojawią się w pierwszym okresie eksploatacji.

Co to jest gwarancja techniczna auta?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 marca 2020

Warto pamiętać, że gwarancja jest dobrowolna. O jej zakresie i warunkach decyduje ten, kto jej udziela. Gwarancja powinna być potwierdzona na piśmie z dokładnym wykazem tego, co będzie podlegało wymianie, a co naprawie. Jeśli w gwarancji nie zastrzeżono inaczej, obejmuje ona tylko wady, które powstają z przyczyn związanych z rzeczą sprzedaną. Nie da się więc objąć gwarancją zabrudzeń albo mechanicznych uszkodzeń. Gwarancja nie będzie też obejmowała części, które normalnie się zużywają. Zgodnie z gwarancją wada fabryczna powinna być usunięta w określonym czasie albo gwarant ma dostarczyć pojazd, który jest wolny od wad. Jeśli chcemy skorzystać z gwarancji to nie mamy prawa żądać zwrotu pieniędzy.

Jeśli gwarant nie określi, jak długo trwa gwarancja, przyjmuje się, że jest to jeden rok. W przypadku samochodu gwarant musi też ponieść koszty dostarczenia zepsutego samochodu do naprawy. Odpowiada też przez cały okres naprawy za samochód. W przypadku zmiany samochodu na nowy model, gwarancja biegnie na nowo. Jeśli została wymieniona jakaś część (zepsuła się, a nie zużyła) to gwarancja dla tej części też biegnie od zera.

Gwarancja nie wyklucza tego, że możemy skorzystać z uprawnień związanych z niezgodności towaru z umową. Istotne jest też to, że gwarancja producenta jest zupełnie niezależna od gwarancji importera czy sprzedawcy.

W przypadku zakupu samochodu możemy mieć też do czynienia z wadą prawną. Do takiej sytuacji może dojść w wtedy, gdy samochód został sprzedany, a jest własnością osoby trzeciej albo jest zabezpieczony np. w postępowaniu karnym jako dowód.

CZYTAJ TEŻ Czy pracownik stacji paliw może odmówić zatankowania LPG?

Jak długo trwa odpowiedzialność sprzedawcy?

Sprzedawca jest odpowiedzialny za wadę, jeśli zostanie ona stwierdzona w ciągu dwóch lat od momentu sprzedaży samochodu. Jeśli auto jest używane, to okres odpowiedzialności może być krótszy.

Jeśli sprzedawca ukrył wady samochodu, to można złożyć reklamację niezależnie od czasu, który upłynął od stwierdzenia wady.

Ile kosztuje gwarancja?

Gwarancja nie może być uzależniona od dodatkowych opłat i wymogów. Często zapisuje się tam, że utrzymanie gwarancji zależy od realizowania przeglądów w określonych zakładach naprawczych. Tu warto przypomnieć, że wystarczy, aby zakład stosował on procedury wymagane przez daną markę.

Jeśli chcesz skorzystać z praw konsumenckich, to wcale nie musisz korzystać z gwarancji. Czasem warto dochodzić roszczeń z tytułu niezgodności towaru z umową.

W przypadku gwarancji dla samochodu używanego warto wiedzieć, żeby nie dopłacać szczególnie za taki komfort. Może się bowiem okazać, że nie jest to typowa gwarancja a ubezpieczenie. Wtedy wyłączenia są bardzo szerokie i tak naprawdę nie będziemy w stanie z tego skorzystać, gdy będzie taka potrzeba.

CZYTAJ TEŻ Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!