Czy Booking blokuje środki na karcie?

Booking.com jest jednym z najpopularniejszych serwisów do rezerwacji noclegów. Posiada w swojej ofercie szeroki wybór hoteli, pensjonatów i apartamentów oraz wiele opcji dokonywania rezerwacji i płatności. Wiele osób zastanawia się, czy Booking może zablokować środki na karcie, stosując tzw. preautoryzację. Sprawdź, w jaki sposób funkcjonują transakcje na Booking.com. 

Czy Booking blokuje środki na karcie?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 8 sierpnia 2024

Czym jest preautoryzacja? 

Preautoryzacja karty płatniczej to czasowa blokada środków na rachunku bankowym klienta na poczet przyszłych płatności. Kwota blokady odpowiada wartości usługi, na którą dokonywana jest rezerwacja. Preautoryzacja jest zabiegiem, który ma na celu  zabezpieczenie zarówno interesów właściciela przedsiębiorstwa usługowego, który ma dzięki temu pewność, że za zarezerwowaną usługę otrzyma płatność, jak również klienta, który zyskuje tym samym potwierdzenie, że jego usługi zostały zarezerwowane. 

Jak rozpoznać fałszywe recenzje hoteli/usług?Jak rozpoznać fałszywe recenzje hoteli/usług?Małgorzata Łaziuk

Aby możliwa była preautoryzacja na koncie klienta, warunkiem koniecznym jest posiadanie karty z wypukłym nadrukiem (karty tłoczonej) w typie Visa, MasterCard lub Diners Club. Zablokowanie środków na koncie nie wymaga fizycznej obecności karty — wystarczą znajdujące się na niej dane. Środki blokowane są maksymalnie do 7 dni (Visa) lub 14 dni (MasterCard), ale nie są pobierane z rachunku — w dalszym ciągu widoczne są w aplikacji bankowej, jednak nie można z nich korzystać. 

Zablokowane środki są niedostępne do momentu dokonania faktycznej zapłaty, unieważnienia lub wygaśnięcia preautoryzacji i pobierane są z konta lub odblokowywane po wykonanej usłudze. Zdarza się, że konto klienta zostanie obciążone, mimo, że ten nie skorzystał z usługi — np. wtedy, gdy zostanie przekroczony termin bezpłatnej anulacji. 

Należy podkreślić, że preautoryzacja nie jest tożsama z dokonaniem transakcji, a oznacza jedynie zabezpieczenie interesów usługodawcy. Ostateczna zapłata może zostać dokonana przy użyciu karty, na której zablokowano środki, ale nie tylko — można wykorzystać inną kartę lub gotówkę. Po dokonaniu zapłaty inną kartą płatniczą lub gotówką preautoryzacja zostaje anulowana, na co dowodem będzie wydruk z terminala potwierdzający unieważnienie preautoryzacji. 

Płatności na Booking.com i blokada środków

Serwis Booking obsługuje płatności kartami płatniczymi w imieniu usługodawców — hotelarzy, właścicieli pensjonatów itd. Dostępna jest również opcja zapłaty w lokalnej walucie na miejscu, w dniu przyjazdu lub wyjazdu. 

Ogólną zasadą jest, że to obiekt odpowiada za obciążenie karty. Jeśli płatność jest realizowana przez Booking.com, informacja ta będzie widoczna na potwierdzeniu rezerwacji.

Zwykle za pobyt płaci się przy zameldowaniu lub wymeldowaniu. Istnieją jednak wyjątki, np. obiekty wymagające przedpłaty części lub całości kwoty rezerwacji. Informacja o tym również pojawi się na potwierdzeniu rezerwacji.

Jeśli zasady dotyczące przedpłaty nie są określone, obiekt może dokonać płatności testowej z twojej karty przed pobytem. Jest to tymczasowa transakcja mająca na celu weryfikację karty i gwarantowanie rezerwacji. W przeciwieństwie do faktycznej opłaty, płatność testowa zostanie zwrócona na konto.

Obiekt może obciążyć kartę kredytową w dwóch sytuacjach:

  • preautoryzacja — to test ważności karty kredytowej, czasowo blokujący środki w wysokości przybliżonego kosztu rezerwacji; po pewnym czasie kwota ta zostanie odblokowana, okres zablokowania różni się w zależności od obiektu i wydawcy karty,
  • depozyt lub przedpłata — niektóre obiekty wymagają wpłacenia depozytu lub przedpłaty przy rezerwacji; zasady te są wyraźnie zaznaczone podczas procesu rezerwacji i w mailu z potwierdzeniem; jeśli rezerwacja jest objęta ofertą zwrotną, kwota ta zostanie zwrócona po odwołaniu rezerwacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!