Co zrobić żeby nie dziedziczyć długów po rodzicach?
Spadek po rodzicach nie zawsze oznacza korzyść. Zdarza się, że odziedziczenie spadku wiąże się również z obowiązkiem spłaty długów zmarłego, których ten nie uregulował za swojego życia. W takiej sytuacji okazać się może, że również prywatny majątek spadkobiercy może ulec egzekucji, a nie tylko to, co otrzymał w spadku. Istnieją jednak sposoby, aby uniknąć odziedziczenia długu po rodzicach.
- Anna Pakaszewska-Cetera
- /
- 7 sierpnia 2024
Co zrobić żeby nie dziedziczyć długów po rodzicach?
Aby uniknąć dziedziczenia długów po rodzicach, spadkobierca w ciągu 6 miesięcy od chwili otrzymania informacji o spadku, powinien złożyć jedno z następujących oświadczeń:
- o odrzuceniu spadku — składający oświadczenie w ogóle nie staje się spadkobiercą, co oznacza, że nie dziedziczy zarówno majątku rodzica, jak i jego długów; część spadku, którą odrzucił, przechodzi wówczas na jego spadkobierców, np. dzieci — w związku z tym dzieci mogą dziedziczyć długi i aby tego uniknąć, rodzice muszą również odrzucić spadek w imieniu swoich małoletnich dzieci,
- o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza — w tej sytuacji osoba przyjmująca spadek staje się spadkobiercą, ale odpowiada za długi tylko do wysokości wartości odziedziczonego majątku (tzw. stanu czynnego spadku), dzięki temu spadkobierca nie jest zobowiązany do regulowania zobowiązań spadkodawcy z własnego majątku.
Procedura odrzucenia spadku po rodzicach
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku należy złożyć przed sądem lub notariuszem, zależnie od woli spadkobiercy. Zazwyczaj jednak wszyscy powołani składają swoje oświadczenia w jednej, wspólnie wybranej procedurze. Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia dopiero po złożeniu oświadczeń przez wszystkich uprawnionych.
Przedawnienie długów: czy wierzyciel może jeszcze domagać się spłaty?Jakub Stasak
Procedura notarialna jest wybierana zwykle, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni i chcą dobrowolnie udać się do notariusza. Notariusz nie ma prawa wzywać uprawnionych do złożenia oświadczenia, w przeciwieństwie do sądu. Procedura sądowa rozpoczyna się dopiero z chwilą złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku do właściwego sądu rejonowego, gdzie znajduje się majątek spadkodawcy. We wniosku należy podać:
- dane wnioskodawcy,
- dane wszystkich uczestników, tj. osób lub podmiotów powołanych do spadku na podstawie ustawy lub testamentu; w przypadku zmarłych uprawnionych, dane ich spadkobierców,
- informację o istnieniu testamentu,
- stan cywilny spadkodawcy w chwili śmierci.
Do wniosku należy dołączyć odpowiednie odpisy aktów stanu cywilnego oraz akt zgonu spadkodawcy. Złożenie wniosku to koszt 100 zł. Procedura odrzucenia spadku wymaga wyraźnego oświadczenia woli o jego odrzuceniu, której nie można domniemywać. Powołany do spadku powinien również rozważyć przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co również musi być wyraźnie określone.
Czy można zrzec się długu rodziców za ich życia?
Aby uchronić się przed długami rodziców, można jeszcze zrzec się spadku po rodzicach jeszcze za ich życia. W tym celu należy sporządzić u notariusza umowę zrzeczenia się dziedziczenia, którą podpisują spadkodawca i spadkobierca. To rozwiązanie jest odpowiednie dla osób, które wiedzą, że nie odziedziczą majątku, a mogą być obciążone długami. Należy podkreślić, że umowa zrzeczenia się dziedziczenia chroni również dzieci osoby, która się zrzeka, dzięki czemu nie trzeba później odrzucać spadku w ich imieniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.