Czy dzieci mogą kupić piwo 0%? Odpowiadamy!

Już niedługo nadejdą upalne letnie dni, podczas których będą organizowane grille, a wiele osób będzie sięgać po zimne, orzeźwiające napoje. W ostatnim czasie bardzo popularnym wyborem stał się zakup alkoholu o zawartości 0%. Zdecydowaną zaletą takiego napoju jest to, że po jego spożyciu można bezpiecznie prowadzić samochód. Kto może dokonać zakupu piwa 0%? Jakie są zasady sprzedaży alkoholu? Warto zapoznać się z nimi — taka wiedza jest bardzo przydatna, a edukacja związana zasadami prawnymi — potrzebna.

Czy dzieci mogą kupić piwo 0%? Odpowiadamy!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 25 kwietnia 2023

Czy piwo 0% może kupić osoba niepełnoletnia?

Piwo bezalkoholowe może być sprzedawane osobom poniżej 18 roku życia, nawet dzieciom. Nie zawiera ono alkoholu, dlatego nie ma przeszkód, aby był on sprzedany każdemu, bez żadnych ograniczeń wiekowych.

Legalna produkcja nalewek, okowity i destylatów? To możliwe!Legalna produkcja nalewek, okowity i destylatów? To możliwe!Michał Górecki

Jednak, co warto zaznaczyć — zaopatrywanie się w taki produkt przez małoletnich jest wątpliwe wychowawczo — może okazać się zachętą do sięgnięcia w późniejszym czasie (lecz jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności) po procentowy alkohol. Takie postępowanie może być niezgodne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Warto zwrócić uwagę na to, jakie nawyki są wyrabiane w dzieciństwie. 

Kto może kupować alkohol?

Alkohol może kupować i spożywać jedynie osoba pełnoletnia, czyli taka, która ukończyła 18 lat. Zgodnie z polskim prawem, sprzedawcy alkoholu są zobowiązani do zweryfikowania wieku kupującego poprzez sprawdzenie dokumentu, który potwierdzi jego wiek: na przykład paszportu, dowodu osobistego, legitymacji szkolnej lub studenckiej, czy prawa jazdy.

Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Dorota Kraskowska

Naruszenie przepisów, czyli sprzedaż osobie małoletniej może skutkować wysokimi karami pieniężnymi, a także odpowiedzialnością karną dla sprzedawcy, lub osoby, która zakupiła alkohol niepełnoletniemu wbrew przepisom prawa. Warto pamiętać, że spożywanie alkoholu przez osoby, które nie ukończyły osiemnastu lat może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie i rozwój, być przejawem demoralizacji,  dlatego też powinno być ograniczone wyłącznie do osób pełnoletnich.

Komu nie powinno się sprzedawać alkoholu?

Napojów zawierających alkohol bezwzględnie nie powinny kupować i pić osoby małoletnie — poniżej osiemnastu lat. Taki zakaz stosuje się również do nietrzeźwych — nie mogą oni zaopatrzyć się w taki towar. Zgodnie z prawem, sprzedawca może odmówić sprzedaży alkoholu osobie, która znajduje się w stanie nietrzeźwości lub wykazuje objawy takiego stanu. Warto także przypomnieć, że spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione i karalne.

Warto powtórzyć: zakup alkoholu wysokoprocentowego tylko dla dorosłych! Małoletnich należy chronić przed możliwością wpadnięcia w uzależnienie. Dobrze jest kształtować dobre nawyki, a do tego niezbędna jest wiedza, odpowiednia edukacja prawna i zdrowotna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!