Czy można grillować na balkonie?

Majówka od lat w Polsce kojarzy się z grillowaniem. W wielu domach właśnie wtedy otwiera się sezon na pyszne potrawy przyrządzane na ogniu. Nie każdy dysponuje domem z ogrodem. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dozwolone jest grillowanie na balkonie.

Czy można grillować na balkonie?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 29 kwietnia 2023

W jakiej sytuacji można zapalić grilla na balkonie? 

W Polsce grillowanie na balkonie jest dozwolone, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie i przestrzegać przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Grillowanie na balkonie jest dozwolone tylko w miejscach, gdzie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, w tym dla sąsiednich mieszkań i budynków. 

Należy również unikać grillowania w czasie silnego wiatru i stosować się do zasad ochrony przeciwpożarowej, takich jak używanie niepalnego podłoża, utrzymywanie odpowiedniej odległości między grillem a budynkiem oraz posiadanie przy sobie środków gaśniczych. Warto również sprawdzić lokalne przepisy dotyczące grillowania na balkonie, ponieważ w niektórych miastach i osiedlach mogą obowiązywać specjalne zasady i ograniczenia.

Czy palenie grilla na balkonie jest legalne? 

W Polsce grillowanie na balkonie jest legalne, o ile nie jest zabronione przez regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i nie przeszkadza osobom, które mieszkają obok nas. Warto pamiętać, że zapach i dym z grilla mogą być uciążliwe dla sąsiadów i podlegają regulacjom art. 144 kodeksu cywilnego. Definiują one zachowania uporczywe dla innych mieszkańców. Warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa, takich jak utrzymywanie odpowiedniej odległości między grillem a budynkiem, używanie niepalnego podłoża oraz posiadanie środków gaśniczych w razie potrzeby. Warto również zasięgnąć informacji dotyczących lokalnych przepisów i ograniczeń w zakresie grillowania na balkonie.

Czy dzieci mogą kupić piwo 0%? Odpowiadamy!Czy dzieci mogą kupić piwo 0%? Odpowiadamy!Małgorzata Łaziuk

Czy za grillowanie na balkonie grozi nam mandat? 

Jeśli nie upewnisz się, że grillowanie na balkonie nie narusza regulaminu wewnętrznego Twojego osiedla i nie przeszkadza sąsiadom, możesz ponieść dotkliwe konsekwencje. Grozi za nie mandat w wysokości 500 zł na podstawie art. 144 kodeksu cywilnego.

Z tego powodu grillowanie na balkonie w bloku jest ryzykowne, a jeśli masz możliwość, lepiej skorzystać z miejsc do tego przeznaczonych.

Majówka 2023. Jak ją spędzić w Polsce?Majówka 2023. Jak ją spędzić w Polsce?Joanna Gościńska

Jakich zasad przestrzegać robiąc grilla na balkonie? 

Jeśli regulamin Twojego osiedla nie zakazuje palenia grilla na balkonie, a Twoi sąsiedzi nie mają nic przeciwko, zostaje Ci cieszyć się pysznymi potrawami przyrządzony na grillu. Musisz jednak pamiętać o tym, by zadbać o bezpieczeństwo. 

Nie zapominaj o przestrzeganiu przepisów przeciwpożarowych, gdyż grill na balkonie, zwłaszcza węglowy, może stanowić zagrożenie pożarowe, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. (Dz. U. 2010 nr 109 poz. 709). 

Jakie paliwo lepsze do grilla? Węgiel drzewny czy brykiet?Jakie paliwo lepsze do grilla? Węgiel drzewny czy brykiet?Martyna Kowalska

Zgodnie z paragrafem 4 ustęp 1 tego rozporządzenia, zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu, gdzie:

  • istnieje możliwość zapalenia się materiałów palnych lub sąsiednich obiektów. 
  • jest sąsiedztwo materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C.
Z tego powodu, paląc grilla na balkonie pamiętaj o:
  • usunięciu z jego bliskich okolic materiałów łatwopalnych,  
  • ustawieniu grilla w bezpiecznej odległości od gałęzi drzew i innych łatwopalnych obiektów, 
  • odpowiednim zabezpieczeniu grilla, tak by nie przewrócił się pod wpływem wiatru i nie wypadały z niego kawałki rozżarzonego węgla. 
Mieszkasz w bloku na ostatnim piętrze? Pamiętaj! Choć grillowanie na ostatnim piętrze może wydawać się nieszkodliwe ze względu na brak sąsiadów z góry, to jednak obowiązują w tym przypadku takie same przepisy, jak w przypadku grillowania na niższych piętrach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!