Jak możesz wspierać rozwój polskiej psychiatrii dziecięcej?

Niezwykły projekt i szczytny cel połączyły ze sobą pięciolatkę z Polski, znaną na całym świecie aktorkę i aktywistkę oraz wybitnego literaturoznawcę i tłumacza, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej. Kupując polskie wydanie „Bajek” Natalie Portman, wspierasz rozwój psychiatrii dziecięcej.

Jak możesz wspierać rozwój polskiej psychiatrii dziecięcej?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 9 maja 2023

Trzy klasyczne bajki opowiedziane na nowo

Znane i lubiane bajki w nowej, dokonanej przez gwiazdę Hollywood, interpretacji zadebiutowały na amerykańskim rynku wydawniczym 20 października 2020 roku.

Uznanie anglojęzycznych czytelników potwierdzone zostało przyznaniem publikacji tytułu bestsellera New York Timesa.

Za jej niezwykłą stronę graficzną (ilustracje wykonane farbami akwarelowymi, gwaszowymi oraz kredkami ołówkowymi) odpowiada zaś Janna Mattia.

Polska to pierwszy europejski kraj, w którym wydano przebój zza oceanu, co stało się możliwe dzięki współpracy wydawnictwa Znak Literanova i IMPACT-u.

Więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną dzieciWięcej pieniędzy na opiekę zdrowotną dzieciAnna Malinowska

Brawurowy przekład na język polski jest dziełem Michała Rusinka, dzięki niemu lektura książki będzie niesamowitą czytelniczą przygodą nie tylko dla najmłodszych, ale również tych całkiem już dorosłych miłośników literatury.

Samej Natalie Portman z sukcesem udaje się łączyć karierę aktorską (jest laureatką m.in. Oscara i Złotego Globu za rolę w filmie „Czarny łabędź”) z działalnością na rzecz organizacji walczących o prawa kobiet czy pomagających osobom, które znalazły się w kryzysie humanitarnym, wyjątkowo ważna jest dla niej również troska o środowisko naturalne.

Właśnie dlatego opowieści o „Żółwiu i zającu”, „Myszy polnej i myszy domowej” oraz „Trzech świnkach” zostały nieco uwspółcześnione i uaktualnione, nie tracąc przy tym oczywiście swojego ponadczasowego i uniwersalnego charakteru.

Wesprzyj rozwój polskiej psychiatrii dziecięcej

Publikacja opatrzona jest dedykacją: „Alephowi i Amalii – moim najulubieńszym dzieciom na świecie” (dzieci Natalie Portman), a z notki dodanej do jej polskiego wydania, dowiadujemy się, że powstało ono „z inspiracji pięcioletniej Zosi”.

Kiedy potrzebne skierowanie do psychiatry lub psychologa? Kiedy pomoc bez skierowania?Kiedy potrzebne skierowanie do psychiatry lub psychologa? Kiedy pomoc bez skierowania?Anna Malinowska

Sformułowanie „książka dla dzieci” nabiera jednak w przypadku omawianej pozycji charakteru szczególnego przede wszystkim dlatego, że cały uzyskany z jej sprzedaży dochód, przekazany zostanie na realizowany przez Fundację TVN projekt „Zdrowie w głowie”, którego celem jest stworzenie i wyposażenie gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych dla dzieci i dorosłych w szpitalach na terenie całej Polski.

Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży

Pierwszy taki ośrodek w naszym kraju powstaje właśnie z inicjatywy Fundacji TVN w porozumieniu i na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Budynek o powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych będzie miejscem funkcjonowania nie tylko oddziałów stacjonarnych, detoksykacji, poradni dziennych czy gabinetów terapii, posłużyć ma bowiem również leczeniu dzieci chorych na raka.

Trwająca od 2021 roku budowa zakończy się pod koniec roku 2023.

Dziecko a orzeczenie o niepełnosprawnościDziecko a orzeczenie o niepełnosprawnościMałgorzata Łaziuk

Podejmowanie podobnych działań jest tym istotniejsze, że (jak pisaliśmy już na łamach naszego serwisu) miniony rok przyniósł ze sobą niechlubny rekord – 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem, co w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy zanotowano około 800 tego typu zdarzeń, stanowi wzrost o 150%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!