Ile kosztuje organizacja komunii w 2023 roku?

Organizacja komunii dla swojego dziecka to spory wydatek dla rodziców. Ile w 2023 roku będzie kosztować to rodzinne wydarzenie? Czy rzeczywiście taniej jest zorganizować przyjęcie w domu?

Ile kosztuje organizacja komunii w 2023 roku?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 9 maja 2023

Przyjęcie w restauracji

W Polsce, Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i jego rodziny. Choć uroczystość ta ma charakter przede wszystkim religijny, wiele rodzin decyduje się na zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla najbliższych. Ci, którzy wybiorą tę opcję, będą musieli wydać dość sporo, szczególnie jeśli poczęstunek odbędzie się w restauracji.

Prezenty na komunię 2023Prezenty na komunię 2023Małgorzata Łaziuk

Cena oczywiście zależy od lokalizacji lokalu, liczby gości i popularności samego miejsca. W Polsce, większość restauracji oferuje specjalne menu z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Te oferty zazwyczaj zawierają zimny bufet, dania ciepłe, ciasta oraz napoje. Cena takiego menu waha się w zależności od lokalu oraz zawartości menu.

Analiza dostępnych cenników wskazuje, że koszt organizacji przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii w lokalu wynosi od około 100 do 350 złotych za osobę. Średnia cena "talerzyka" pierwszokomunijnego to około 200 złotych za osobę. Oznacza to, że za organizację przyjęcia w lokalu dla 30 osób, rodzice będą musieli zapłacić średnio 6 tysięcy złotych.

Przyjęcie w domu 

Jeśli rodzice zdecydują się na organizację przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii w domu, to koszty będą zależne głównie od menu i ilości zaproszonych gości. Przygotowanie potraw samodzielnie wiąże się z zakupem składników, których koszt będzie uzależniony od wybranych dań.

Jeśli rodzice decydują się na catering, to koszty również będą zróżnicowane, zależne od regionu i menu. Średnia cena gotowych dań na osobę wynosi około 100 zł. Przy 25 gościach organizacja przyjęcia z cateringiem będzie kosztować około 2500 zł.

Prezent komunijny last minute? Nie popełnij tych błędów!Prezent komunijny last minute? Nie popełnij tych błędów!Anna Malinowska

Inną opcją jest zatrudnienie kucharki, która przygotuje jedzenie na komunię w domu. Koszt takiej usługi zależy od doświadczenia i umiejętności kucharki oraz czasu, który będzie potrzebny na przygotowanie potraw. Średni koszt wynosi od 40 do 60 złotych za godzinę pracy. Do tego należy doliczyć koszt składników potrzebnych do przygotowania potraw.

Strój komunijny 

Koszt organizacji przyjęcia to nie jedyny wydatek komunijny. Kolejnym jest strój dziecka. Sukienki dla dziewczynek kosztują od 150 do 400 zł, do których trzeba jeszcze dokupić wianuszki komunijne za 50 zł, rękawiczki od 20 do 40 zł oraz białe lakierki za około 100 zł.

 Z kolei garnitur dla chłopca to wydatek rzędu 200 zł, ale do tego należy jeszcze dobrać koszulę i muszkę za kolejne 100 zł oraz eleganckie buty za 100 zł. Warto jednak zauważyć, że alby, które są tańszą opcją, kosztują dla dziewczynki i chłopca podobnie. Nowe modele alby można kupić już od 100 do 200 zł, a używane za około 50-60 zł.

Podczas organizacji pierwszej Komunii Świętej nie można zapomnieć o dewocjonaliach. Świeca, która będzie towarzyszyć dziecku podczas uroczystości, kosztuje około 30 zł. Różaniec, który będzie mu towarzyszył w kolejnych latach, to wydatek rzędu 40 zł. Książeczka do modlitwy to koszt około 20 zł.Jako pamiątkę można dziecku podarować złoty medalik. Ich ceny zaczynają się od 100 zł, ale można również znaleźć bardziej ozdobne modele za około 200 zł. Warto jednak pamiętać, że obrazek jako pamiątkę dzieci otrzymują w kościele, więc nie trzeba inwestować w dodatkowe prezenty.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!