Prezenty na komunię 2023

Maj to czas, w którym w polskich kościołach odbywają się piękne uroczystości — dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. Wiele osób zastanawia się nad podarunkiem z tej okazji. Dziś odpowiadamy na pytanie, jakie prezenty są najczęściej wybierane, a także, czy fakt otrzymania gotówki należy zgłosić do Urzędu Skarbowego. Zapraszamy do lektury!

Prezenty na komunię 2023
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 5 maja 2023

Komunijne przyjęcia: tradycja, czy przepych?

Dziś w wielu przypadkach komunia często traktowana jest jak małe wesele. Niczym dziwnym i zaskakującym jest fakt, przyjęcia po mszy świętej odbywają się w restauracjach, lub zamawiany jest catering.  Zwykle dzieje się tak z powodu wygody, a także logistyki. Przyjęcia mogą być przygotowane w sposób tradycyjny, a także — z dużym przepychem, oryginalnie, z obecnością profesjonalnego fotografa, kamerzysty, z przejazdem limuzyną, czy bryczką. Coraz bardziej popularne jest wynajmowanie animatorów, aby dzieci czas spędziły na przyjemnych i interesujących, rozwijających zabawach. Koszt zorganizowania takiej imprezy poza miejscem zamieszkania może być wysoki — wszystko jednak zależy od finansów, a także tego, co chcieliby zapewnić swoim gościom. Dziś, także na przyjęciu z okazji Pierwszej Komunii Świętej wręczenie upominków osobom przybyłym na uroczystość.

Również, jeśli chodzi o prezenty co jakiś czas zmieniają się "trendy", produkty, które dawane są z okazji uroczystości. W przypadku Komunii Świętej bardzo ważny jest wymiar duchowy, a osoby, które chciałyby go wspierać mogą podarować biblię, krzyżyk, czy medalik na łańcuszku, obraz z Aniołem Stróżem itp. Dziś niestety coraz bardziej popularne stają się prezenty pieniężne, a także przedmioty takie jak rowery, hulajnogi i hulajnogi elektryczne, drony, laptopy, smartfony, biżuterię, zegarki, czy nawet… quady i wycieczki zagraniczne. Oczywiście — pomysłów na niebanalny podarunek jest naprawdę dużo.

Zakup prezentu komunijnego — na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru upominku komunijnego, zresztą tak jak i przy innych zakupach, zwłaszcza w e-sklepach, czy transakcjach związanych z dużymi kwotami należy zastosować się do ważnych zasad: wszystko po to, aby nie zostać oszukanym, nie stracić pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować rozwagę: nie ulegać zbytniemu optymizmowi, czy niesprawdzonym promocjom w nieznanych miejscach. 

Trzeba sprawdzać opinie o sklepach internetowych, w których planowane jest robienie zakupów: pozwoli to uniknąć kłopotów.

Prezent komunijny last minute? Nie popełnij tych błędów!Prezent komunijny last minute? Nie popełnij tych błędów!Anna Malinowska

Zdarza się, że jako podarek kupowane są przedmioty ze złota, a także inne produkty, które traktuje się jako inwestycje, takie jak złoto, sztabki złota, czy wirtualne monety takie jak na przykład Bitcoiny. W przypadku takich zakupów bardzo ważne jest, aby korzystać z miejsc sprawdzonych, a autentyczność zakupu można było potwierdzić certyfikatem autentyczności, a w przypadku złota, czy srebra — widoczna była także informacja o próbie.

Jeśli zostanie podjęta decyzja o zakupie prezentu rzeczowego warto zaopatrzyć się w niego trochę wcześniej, nie przed samą uroczystością — aby nie obawiać się, że nie zdąży dotrzeć. Zapas czasu pozwoli na zakup odpowiedniego, zgodnego z oczekiwaniami produktu, który nie będzie rozczarowaniem.

Bardzo często na forach internetowych, czy grupach na Facebooku pojawiają się pytania użytkowników związane z zakupem prezentów na Pierwszą Komunię Świętą. Dotyczą inspiracji na podarunki rzeczowe.

Niejednokrotnie padają także pytania, ile pieniędzy ofiarować dziecku. Odpowiednia jest tylko rada: powinno się podarować taką kwotę, która nie spowoduje kłopotów finansowych, czy długów. Nie może być też tak, że z takiego powodu ktoś będzie skazany na brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. W tym roku z pewnością na wybór podarunku duży wpływ może mieć inflacja.

Podatek od prezentów komunijnych — czy to obowiązek?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w niektórych przypadkach od prezentów komunijnych należy odprowadzić podatek.

Prezent komunijny (podarek lub pieniądze) to darowizna, dlatego warto zapoznać się z ustawą o spadkach i darowiznach. W Polsce związane jest to z istnieniem grup podatkowych.

  • Jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy — kwota wolna od podatku wynosi 10 434 zł (w porównaniu do poprzedniej kwoty 9637 zł),
  • Jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy — kwota wolna od podatku wynosi 7 878 zł (w porównaniu do poprzedniej kwoty 7276 zł),
  • Jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy — kwota wolna od podatku wynosi 5 308 zł (w porównaniu do poprzedniej kwoty 4902 zł).

Do wyżej wspomnianych kwot zaliczają się nie tylko darowizny, które zostały otrzymane w dniu Pierwszej Komunii Świętej, należy zsumować także te otrzymane w ciągu 5 lat, liczonych od roku poprzedzającego uroczystość (gdy zostało wysłane zgłoszenie do Urzędu Skarbowego).

Sprzęt elektroniczny — czy można go zwrócić?Sprzęt elektroniczny — czy można go zwrócić?Małgorzata Łaziuk

Bliska rodzina należy do pierwszej grupy podatkowej, więc kwota wolna od podatku to 10 434 zł, należy jednak fakt otrzymania darowizny zgłosić. W przypadku osób małoletnich taką czynność wykonują rodzice lub opiekunowie prawni. Jest jednak obowiązek zgłoszenia do Urzędu Skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania.

W przypadku, kiedy nastąpi kontrola i zostanie udowodniony brak zgłoszenia — podatnik może otrzymać karę — musi uiścić 20% wartości podarunku.

Temat związany z upominkami na Pierwszą Komunię Świętą wśród ludzi wywołuje naprawdę dużo emocji. Wiele osób o podarunku z okazji Pierwszej Komunii Świętej zaczyna myśleć wcześniej — to oznaka odpowiedzialności,  dbania o odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Warto zadbać, aby były one związane z duchowym wymiarem uroczystości, a oprócz tego były zgodne z zainteresowaniami, czy predyspozycjami, a także — prośbami dziecka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!