Czy kurier ma obowiązek wnieść przesyłkę?

Człowiek nie lubi być zaskakiwany, zwłaszcza niemile, dlatego przed złożeniem zamówienia w sklepie internetowym każdy powinien zapoznać się z regulaminem wybranej firmy przewozowej. Wykonanie takiej czynności pozwoli na uniknięcie kłopotów, gdy zakup waży wiele kilogramów lub jest duży. Czy kurier musi wnieść przesyłkę do domu osoby zamawiającej? Odpowiadamy!

Czy kurier ma obowiązek wnieść przesyłkę?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 8 lipca 2024

Obowiązek wniesienia — czy istnieje?

Kwestia wniesienia przesyłki do domu przez kuriera zależy od kilku czynników. Ważne jest, by informacje dotyczące dostarczania zamówionych towarów, zwłaszcza tych ciężkich znać wcześniej, być przygotowanym na różne scenariusze, czasem wymagające trudnych działań i zaangażowania do pomocy innych osób, na przykład z rodziny lub opłaconych.

Każda firma kurierska ma swój regulamin, w którym określono zasady dotyczące dostarczania przesyłek. W nim można znaleźć informację, czy paczka, która waży powyżej 30 kg zostanie wniesiona do domu, czy trzeba wykupić dodatkową usługę.

W przypadku ciężkich lub dużych przesyłek, takich jak meble czy sprzęt AGD sklepy z elektroniką często oferują specjalne usługi dostawy, które obejmują wniesienie przesyłki do domu. Standardowa dostawa kurierska może ograniczać się jedynie do dostarczenia przesyłki pod drzwi budynku.

Wyjeżdżam na wakacje. Co z przesyłką zamówioną na mój adres?Wyjeżdżam na wakacje. Co z przesyłką zamówioną na mój adres? Anna Malinowska

Jeśli nadawca zlecił firmie kurierskiej usługę wniesienia przesyłki do domu, kurier ma obowiązek to zrobić. Ważne jest, aby podczas zamawiania usługi dostawy dokładnie określić, jakie są oczekiwania.

W Polsce nie ma jednoznacznych przepisów prawnych, które nakładałyby obowiązek wniesienia przesyłki do domu przez kuriera w każdej sytuacji.

Przed zamówieniem usługi kurierskiej warto sprawdzić na stronie internetowej firmy, jakie są zasady dostawy przesyłek i czy wnoszenie ich do domu jest standardową procedurą lub wymaga dodatkowej opłaty.

W przypadku wątpliwości zawsze można skontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską, aby dowiedzieć się, jakie są zasady dostawy i czy kurier wniesie przesyłkę do domu.

Co, jeśli pracownik nie wniesie paczki do domu? 

Jeśli kurier odmówi wniesienia przesyłki do domu warto najpierw zrozumieć, jakie są tego przyczyny. Mogą one wynikać z niestandardowych wymiarów, czyli dużego rozmiaru, czy wagi, braku odpowiednich instrukcji od nadawcy, lub czy regulacji dotyczących bezpieczeństwa pracy kurierów.

W takim przypadku warto sprawdzić warunki dostawy. Powinno się to zrobić przed złożeniem zamówienia i wyborem firmy kurierskiej.  Może się okazać, że wniesienie dużej i ciężkiej przesyłki nie jest standardową usługą i wymaga dodatkowej opłaty. Wiedząc o tym zawczasu, można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

W przypadku kłopotów można również skontaktować się z biurem obsługi klienta firmy przewozowej. Niezbędne jest wyjaśnienie sytuacji. Pracownicy infolinii powinni udzielić wszelkich niezbędnych informacji i pomóc w rozwiązaniu problemu.

Zwierzęta w paczkach? Z Pocztą Polską możeszZwierzęta w paczkach? Z Pocztą Polską możeszMonika Świetlińska

W przypadku, gdy wniesienie przesyłki nie jest możliwe, warto uzgodnić alternatywne rozwiązanie. Można zorganizować pomoc sąsiada lub ustalić inny dogodny termin dostawy, gdy ktoś będzie w stanie pomóc z wniesieniem. Ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie wygodne i bezpieczne.

Kurier nie powinien zostawiać przesyłki na korytarzu lub na terenie posesji bez zgody odbiorcy. To ryzykowne, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia lub kradzieży. Jeśli  proponowane jest takie rozwiązanie, trzeba upewnić się, że jest to bezpieczne. Zawsze lepiej jest osobiście odebrać przesyłkę, poprosić by została przekazana komuś zaufanemu — to może dać pewność, że zostanie dostarczona w odpowiednie miejsce.

W przypadku niezadowolenia z usług firmy kurierskiej konsument ma prawo złożyć formalną skargę lub reklamację. Ważne jest, by opisać dokładnie zaistniałą sytuację, wraz ze szczegółami, dołączyć posiadane wszelkie dokumenty lub zdjęcia. W takim piśmie należy zażądać odpowiedniego rozwiązania, na przykład ponownej dostawy z wniesieniem przesyłki do domu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!