Czy można zostać bukmacherem w Polsce ?

Nim konkretny bukmacher zacznie urządzać zakłady wzajemne w Polsce, musi spełnić kilka konkretnych wymogów. Uzyskanie zezwolenia z Ministerstwa Finansów jest tylko jednym z nich. Pozostałe choć nieco mniej skomplikowane, również potrafią przysporzyć sporych problemów. Jakich? O tym nieco więcej w paru poniższych akapitach.

Czy można zostać bukmacherem w Polsce ?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 19 kwietnia 2024

Co zrobić, by zarejestrować legalną firmę bukmacherską w Polsce?

Szok, wstrząs, trzęsienie ziemi. Tak pokrótce można byłoby opisać sytuację na polskim rynku zakładów wzajemnych po 1 kwietnia 2017 roku. Nowelizacja ustawy hazardowej dla jednych była bowiem zbawieniem, a dla innych powodem do opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Szereg zmian miał w domyśle poprawić przede wszystkim kondycje firm z polskim kapitałem. Zagraniczni potentaci zostali wreszcie zmuszeni do działania zgodnie z krajowym prawem, co rzecz jasna nie do końca im się spodobało.

Lista wymogów mimo, iż niezbyt obszerna, stała się dla niektórych barierą nie do przejścia. Czy słusznie? To już oceńcie sami.

Jak otrzymać zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich?

Legalny bukmacher może się określać takim mianem dopiero po uzyskaniu stosownego zezwolenia Ministerstwa Finansów. Organ ten jest co do zasady bardzo wymagający.

Podmiot, który chce oferować zakłady w Polsce, powinien posiadać swoją siedzibę w naszym kraju lub na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej bądź Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Konieczne jest także prowadzenie działalności w ściśle określonej formie. Mowa tu o spółce akcyjnej albo spółce z ograniczoną odpowiedzialnością dla krajowych podmiotów oraz dodatkowo w kształcie spółki działającej na zasadach właściwych dla tych spółek w przypadku firmy zagranicznej. Spółka spoza Polski musi jednak posiadać nad Wisłą swój oddział bądź też przedstawicielstwo.

Taki przedstawiciel powinien również dysponować pełnomocnictwem pozwalającym zawierać mu umowy cywilnoprawne oraz reprezentować spółkę przed organami podatkowymi.

Aby zostać w Polsce legalnym bukmacherem, należy także mieć do dyspozycji kapitał zakładowy w kwocie nie mniejszej niż 2 000 000 mln złotych.

Po spełnieniu powyższych kryteriów, a także paru innych równie skomplikowanych wytycznych zawartych w art. 36 Ustawy o grach hazardowych, bukmacherzy muszą złożyć wniosek o przyznanie zezwolenia. Minister Finansów ma 6 miesięcy na jego rozpatrzenie. Jeśli wyda opinię pozytywną, to podmiot wnioskujący będzie miał sposobność przyjmować zakłady przez sześć kolejnych lat.

Troska o gracza

Konsekwencje udziału w nielegalnych grach hazardowych są znaczące. Każdy, kto zdecyduje się na taki krok, musi liczyć się z karą grzywny sięgającą nawet 120 stawek dziennych.

Nie od dziś wiadomo również, że hazard może uzależniać. Z tego też powodu spółki zamierzające świadczyć usługi na terytorium Polski powinny przygotować dedykowany regulamin odpowiedzialnej gry. O jego przyjęciu bądź odrzuceniu decyduje oczywiście Ministerstwo Finansów.

Bukmacherzy mają jednocześnie obowiązek weryfikacji wieku użytkownika, który chce obstawiać zakłady. Klient musi mieć ukończone 18 lat. Potwierdzenie tego faktu następuje poprzez weryfikację dokumentu tożsamości.

Nowi bukmacherzy w Polsce 

Lista nowych bukmacherów sukcesywnie rośnie. Gdy w 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, to na rynku zakładów bukmacherskich pozostało raptem kilka firm. Aktualnie w takim zestawieniu znajduje się aż 19 podmiotów. Każdy z nich ma oczywiście szereg obowiązków z płaceniem podatków na czele.

Sytuacja w branży rozgrywkowej jest na tyle dynamiczna, że absolutnie nie można przewidzieć, co przyniosą kolejne lata lub nawet miesiące.

W kuluarach mówi się, że jeden z bukmacherów niebawem zaprzestanie przyjmowania zakładów, a działalność kilku innych ma być rzekomo zupełnie nierentowna, co w dłuższej perspektywie może skutkować zamknięciem biznesu.

Jaki z tego wniosek? Polski scena zakładów wzajemnych jest jak dżungla. Przetrwają na niej tylko najsilniejsi. Im szybciej każdy z bukmacherów to pojmie, tym lepiej dla niego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!