Brak domniemania zgody konsumenta

Wyłączenie możliwości nieświadomego, czy też milczącego, zawarcia umowy przez konsumenta jako brak domniemania zgody konsumenta.

Zgoda konsumencka

Art. 5 ustawy o prawach konsumenta

2. Brak odpowiedzi konsumenta na niezamówione świadczenie nie stanowi zgody na zawarcie umowy.

Powyższy zapis skutkuje wyłączeniem możliwości nieświadomego, czy też milczącego zawarcia umowy przez konsumenta, na przykład poprzez przesłanie mu oferty z informacją, że brak odpowiedzi skutkuje zawarciem umowy i wiąże się z koniecznością np. zapłacenia ceny za towar będący przedmiotem umowy sprzedaży, czy też zapłacenia za usługę.

Zgoda konsumenta nie może być zatem dorozumiana.

W przypadku, gdy konsument skorzysta z dostarczonego mu towaru lub usługi np. z treści cyfrowych, których jednak wcześniej nie zamawiał, nie można tego traktować jako dorozumianej zgody na zwarcie umowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!