Umowy mieszane

Czym są umowy mieszane oraz jakie przepisy mają do nich zastosowanie — możesz dowiedzieć się zapoznając się z tym artykułem.

Zawarcie umowy ugody

Art. 6 ustawy o prawach konsumenta

Do umowy, na mocy której przedsiębiorca jest zobowiązany do przeniesienia własności rzeczy i wykonania usługi, stosuje się przepisy dotyczące umów zobowiązujących do przeniesienia własności.

Przepis ten reguluje kwestie umów mieszanych łączących elementy umów różnego typu np. sprzedaż rzeczy i wykonanie usługi. Przykładem takiej umowy będzie zakup pralki przez internet wraz usługą jej wniesienia, ustawienia i podłączenia do instalacji wodnokanalizacyjnej oraz do prądu.

Do takich umów mieszanych należy stosować przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umów zobowiązujących do przeniesienia własności  (art. 155-170 kc) — zatem bez przepisów o wykonaniu usług.

Zatem w takim przypadku konsumentowi będą przysługiwać takie uprawnienia jak przy zakupie towaru bez usługi. Oznacza to, że mimo iż usługa dodatkowa została wykonana wraz z umową sprzedaży, klient będzie miał prawo do odstąpienia od takiej umowy.

Ustawowy wyjątek w zakresie utraty prawa do odstąpienia od umowy w przypadku zrealizowania usługi w całości nie będzie obowiązywał w tym przypadku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!