Wyjątek nr 1. Usługa wykonana w całości

Dowiedz się, kiedy zostaje wyłączone prawo do odstąpienia od umowy o świadczenie usług oraz jakich przypadków dotyczy ten wyjątek. Kiedy mimo wykonanej usługi konsument będzie mógł odstąpić?

Naprawa drzwi

Jeżeli przedmiotem zawartej umowy jest wykonanie usługi wówczas termin 14 dni na odstąpienie nie przysługuje, jeżeli usługa została w pełni zrealizowana.

Jako usługę należy rozumieć usługę zarówno wykonywaną np. w domu klienta, ale również usługę wykonywaną na odległość np. wykonanie tłumaczenia tekstu. Może to również dotyczyć usługi świadczonej drogą elektroniczną.

Niniejszy zapis nie dotyczy umów sprzedaży towarów, a jedynie umów na świadczenie przez przedsiębiorcę usług.

Zgoda na wykonanie usługi

W przypadku umów zawieranych na odległość ważne jest, aby konsument wyraził zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu na odstąpienie. W praktyce chcemy, aby usługa była wykonana jak najszybciej i jeżeli oczekujemy szybkiego efektu będziemy wyrażać zgodę na to by firma rozpoczęła świadczenie usługi.

Odstąpienie od usługi w trakcie realizacji

Jeżeli nie minął termin 14 dni od dnia zawarcia umowy oraz usługa nie została jeszcze w pełni wykonana przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Wystarczy poinformować o naszej decyzji firmę, ale jeżeli poczynione zostały już jakieś prace wówczas może okazać się, że częściowo będzie trzeba za usługę zapłacić.

Zobacz także:

Podstawa prawna

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

1) o świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy;

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!