Wyjątek nr 2. Towary lub usługi o zmiennych cenach

Kiedy i dlaczego nie jest możliwe odstąpienie od umów dotyczących towarów lub usług o zmiennych cenach? Czym charakteryzują się towary lub usługi o zmiennych cenach?

Kantor walutowy

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:...

2) w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;

...

Zapis ma za zadanie wprowadzenie ochrony przedsiębiorców, którzy handlują towarami lub usługami, których ceny są zmienne i zależą od wyników rynków finansowych, w wypadku gdy przedsiębiorca nie ma na to wpływu.

Należy zaznaczyć, że taka niemożność odstąpienia występuje tylko w sytuacji gdy wahania ceny lub wynagrodzenia następują w bardzo krótkim czasie i zmiana zachodzi na przestrzeni 14 dni od dostarczenia towaru lub zawarcia umowy.

Przykładem może być w tym miejscu zakup waluty w kantorze internetowym. Ze względu na wahania kursu odstąpienie od takiej umowy i zwrócenie konsumentowi kwoty jaką pierwotnie zapłacił mogłoby narażać przedsiębiorcę na straty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!