Wyjątek nr 3. Towary o cechach zastrzeżonych przez klienta
Wyjątek od odstąpienia od umowy, który dotyczy sytuacji, gdy zamówiony przez konsumenta towar zawiera indywidualne cechy zastrzeżone przez klienta.
Forma wyjątku kiedy konsument nie ma prawa odstąpić od umowy określa kategorię towarów dostosowywanych do potrzeb klienta lub produkowanych na jego indywidualne zamówienie.
Indywidualne zamówienie
Konsument nie będzie mógł odstąpić od umowy sprzedaży w przypadku, gdy określi indywidualne cechy towaru, a przedsiębiorca zgodnie z konsumenta wytycznymi dostarczy taki towar. Przykładami takich zamówień indywidualnych mogą być:
- być listwa podłogowa docięta na wymiar określony przez konsumenta.
- materiał włókienniczy docięty na wymiar
- wygrawerowanie lub naszycie inicjałów lub innych treści na towarze
- dostarczenie koszulki z wydrukowanym zdjęciem jakie przesłał klienta
Produkcja towaru
Konsument nie będzie mógł odstąpić od umowy w przypadków towarów nieprefabrykowanych, wyprodukowanych według specyfikacji klienta. Przykładem tego typu zamówień mogą być meble, gdzie konsument wybierając z palety wielu różnych parametrów określa jaki produkt chciałby zamówić i jest on zgodnie z przesłanym zamówieniem produkowany w fabryce mebli. Zdarzają się sytuacje, gdzie ilość parametrów i ich kombinacji jakie może określić konsument wybierając interesujący go mebel może wynosić ponad 100.
Czy mogę oddać sprowadzony na zamówienie towar?
Częstym błędem jaki popełniają sprzedawcy jest interpretacja indywidualnego zamówienia. Jeżeli dany sprzedawca nie posiada aktualnie na magazynie danego towaru, ale jest w stanie go sprowadzić od producenta lub z hurtowni nie przesądza to o braku prawa do zwrotu takiego towaru. Jeżeli jest to towar standardowy tj. nie nosi on cech indywidualnych określonych przez klienta, nie podlega on wówczas pod niniejszy wyjątek i można go zwrócić, mimo, że został on na zamówienie klienta sprowadzony/zakupiony przez sprzedawcę.
Art. 38 ustawy o prawach konsumenta
Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:
3) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz
szybkie linki do udostępnień.