fb

Wyjątek nr 5. Towary zapieczętowane

Wyjątek dotyczący wyłączenia prawa do odstąpienia od umowy w przypadku rzeczy zapieczętowanych, których nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli konsument otworzył opakowanie.

Towar w opakowaniu

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

...

5) w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

...

Zapis ogranicza dotychczasowe uprawnienia konsumentów do zwrotu licznych produktów, które nie mogą być ponownie sprzedane po otworzeniu jak na przykład leki czy kosmetyki.

W nowej ustawie został wprowadzony wyjątek na mocy którego konsument nie może odstąpić od umowy sprzedaży towarów, które zostały opakowane, a po ich otwarciu nie ma już możliwości stwierdzenia czy nadają się do dalszej sprzedaży. Przytoczone wcześniej przykłady leków czy kosmetyków obrazują kategorię produktów jakich dotyczy w tym wypadku wyjątek- chodzo towary zapieczętowane lub łatwo psujace się

Równocześnie warto zaznaczyć, że ustawodawca nie wskazuje żadnej definicji „ochrony zdrowia” czy „względów higienicznych”. Oba pojęcia powinny być interpretowane w kontekście omawianego wyjątku jako wskazujące na niemożność ponownego użycia towaru przez nowego nabywcę, jeśli towar został sprzedany po raz drugi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!