Wyjątek nr 8. Pilna naprawa lub konserwacja

Dowiedz się, czy prawo odstąpienia od umowy wyłączone zostaje również przypadku, jeżeli przedsiębiorca świadczy dodatkowo inne usługi niż te, których wykonania konsument żądał przy pilnej naprawie lub konserwacji,

Naprawa pralki

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

...

8) w której konsument wyraźnie żądał, aby przedsiębiorca do niego przyjechał w celu dokonania pilnej naprawy lub konserwacji; jeżeli przedsiębiorca świadczy dodatkowo inne usługi niż te, których wykonania konsument żądał, lub dostarcza rzeczy inne niż części zamienne niezbędne do wykonania naprawy lub konserwacji, prawo odstąpienia od umowy przysługuje konsumentowi w odniesieniu do dodatkowych usług lub rzeczy;

...

 

Ustawodawca chroni w tym wypadku przedsiębiorców wykonujących usługi naprawy lub konserwacji, które mają być wykonane w krótkim terminie i  na wyraźne żądanie konsumenta.

Przykładem może być tu wstawienie wybitego okna czy wymiana dziurawej opony w samochodzie.

Warto jednak zaznaczyć, że niemożność odstąpienia dotyczy tylko i wyłącznie tych cech świadczenia, które zostały wyraźnie określone przez konsumenta.

Jeśli więc wymieniający okno dodatkowo pomaluje futrynę – konsument może odstąpić od umowy w tej części.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!