Wyjątek nr 10. Gazety i czasopisma

Dlaczego zostało wyłączone prawo do odstąpienia od umów o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism? Co z umowami o prenumeratę?

Czasopisma

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

..

10) o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę;

...

 

Podobnie jak w przypadku nagrań dźwiękowych czy wizualnych i programów komputerowych, w przypadku dzienników, periodyków lub czasopism, odstąpienie od umowy przez konsumenta umożliwiałoby mu dokonanie zakupu, przeczytanie zakupionego materiału po czym jego zwrócenie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Tak jak w przypadku poprzedniego z omawianych wyjątków, nie byłoby gwarancji, że konsument nie skopiował towaru będącego przedmiotem umowy.

Produkty te, będące nośnikiem informacji pomimo faktu bycia rzeczą materialną, w istocie są wartościowe tylko w takim zakresie w jakim jest właśnie zapoznanie się z zawartymi w nich informacjami.

Dodatkowo, w wypadku dzienników, czasopism i periodyków, niejednokrotnie istotna jest ich data wydania. Sprzedawca otrzymujący od konsumenta zwrot gazety z dnia 1 lipca, nie będzie w stanie jej sprzedać jeśli towar otrzyma np. 14 lipca.

Wyjątkiem jest w tym wypadku umowa o prenumeratę. Ze względu na fakt, że nie jest to umowa sprzedaży konkretnego egzemplarza, ale raczej świadczona w sposób ciągły usługa, polegająca na podejmowaniu przez jedną ze stron określonych działań przez oznaczony w umowie okres czasu, wydaje się, że zgodnie z postanowieniami art. 35 ustawy, konsument odstępujący od takiej umowy, powinien zapłacić za prasę, którą do tej pory otrzymał.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!