Wyjątek nr 13. Treści cyfrowe nie zapisane na trwałym nośniku

Dowiedz się, czy można odstąpić od umowy zakupu programu komputerowego w opakowaniu? Czy prawo to przysługuje również w wypadku, gdy program jest przesyłany poprzez e-mail lub jest udostępniany do pobrania z określonej strony internetowej?

Zakupy przez internet

Art. 38 ustawy o prawach konsumenta

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:

13) o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy.

Ustawodawca wyłącza możliwość odstąpienia w wypadku przesyłania treści cyfrowych, które nie są zapisane na żadnym nośniku. Oznacza to, że można odstąpić od umowy zakupu programu komputerowego przysłanego do konsumenta w opakowaniu, jednak nie jest to już możliwe w wypadku gdy program jest przesyłany do konsumenta poprzez e-mail lub jest udostępniany do pobrania z określonej strony internetowej.

Równocześnie przepis jednoznacznie wskazuje, że aby konsumenta wiązał ten wyjątek uniemożliwiający mu odstąpienie, musi zostać o tym fakcie wyraźnie przez przedsiębiorcę poinformowany. W przeciwnym wypadku, konsument może od takiej umowy odstąpić.

Przedsiębiorca powinien uzyskać od konsumenta wyraźne oświadczenie w zakresie wyrażenia przez niego zgody na rozpoczęcie spełenienia świadczenia przez upływem 14 dni na odstąpienie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!