Możliowść odstąpienia od umowy

Jakie uprawnienia ma strona umowy w sytuacji, gdy druga strona obowiązana do spełnienia świadczenia wyraźnie oświadcza, że danego świadczenia nie spełni.

Negocjacje w biurze

Art. 4921 kodeksu cywilnego

Jeżeli strona obowiązana do spełnienia świadczenia oświadczy, że świadczenia tego nie spełni, druga strona może odstąpić od umowy bez wyznaczenia terminu dodatkowego, także przed nadejściem oznaczonego terminu spełnienia świadczenia.

 

W artykule tym uregulowana jest kwestia przyszłego niewykonania zobowiązania.

W omawianym przypadku strona obowiązana do spełnienia świadczenia wyraźnie oświadcza, że nie spełni tego świadczenia. W tej sytuacji druga strona ma uprawnienie do odstąpienia od umowy jeszcze przed nadejściem terminu do spełnienia tego świadczenia.

Takie uprawnienie może być zrealizowane również przez oświadczenie, że od umowy odstępuje.

Należy to odróżnić od kwestii zwłoki dłużnika, niemożliwości świadczenia, albo gdy spełnienie świadczenia jest wątpliwe ze względu na stan majątkowy dłużnika.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!