Niezwłoczne wydanie rzeczy

Jakie uprawnienia ma konsument, gdy przedsiębiorca nie będzie wywiązywał się z nałożonego na niego obowiązku w postaci niezwłocznego wydania rzeczy?

Hurtownia budowlana

Art. 5431 kodeksu cywilnego

§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej.

 

Przepis ten jest nowością i daje konsumentowi uprawnienia, przewidujące możliwość odstąpienia od umowy, gdy przedsiębiorca nie będzie wywiązywał się z nałożonych na niego obowiązków ustawowych.

Sprzedawca musi zatem niezwłocznie, maksymalnie w terminie 30 dni od zwarcia umowy wydać rzecz kupującemu konsumentowi, chyba że strony w umowie umówią się na inny termin- dłuższy lub krótszy.

Jeśli sprzedawca w tym czasie towaru nie wyda- klient może od umowy odstąpić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!