Informacje o towarze

Przepis ten reguluje, jakie obowiązki ma sprzedawca jeszcze przez zawarciem umowy z konsumentem oraz jak powinien on postępować, aby je wypełnić. Dodatkowo można tu zapoznać się z przykładami informacji o towarze, które należny przekazać kupującemu.

Transakcja w salonie samochodowym

Art. 5461 kodeksu cywilnego

§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca jest obowiązany udzielić mu przed zawarciem umowy jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania z rzeczy sprzedanej. W szczególności należy podać: rodzaj rzeczy, określenie jej producenta lub importera, znak bezpieczeństwa i znak zgodności wymagane przez odrębne przepisy, informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz, stosownie do rodzaju rzeczy, określenie jego energochłonności, a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach.

...

Obowiązki sprzedawcy opisane w tym przepisie muszą być spełnione jeszcze przed zawarciem umowy. Jak w zasadzie wszystkie informacje przekazywane kontrahentowi muszą one być sformułowane jasno i przejrzyście, w sposób zrozumiały i czytelny, oczywiście w języku polskim. Wynika z tego, że informacji takich nie będzie można przekazywać w formie znaków, rysunków lub kodów (pomimo, że są one powszechnie stosowane np. przekreślone żelazko jako zakaz prasowania)

Nie tylko treść powinna być sformułowana jasno i czytelnie, ale również forma w jakiej przedstawiane są te informacje powinna być też czytelna (np. należy zastosować odpowiednio druk, miejsce i widoczność tekstu).

Informacje te nie mogą wprowadzać w błąd, gdyż takie działanie jest nieuczciwą praktyką rynkową.

W szczególności nie można wprowadzać w błąd w kwestii istnienia produktu, dostępności rodzaju, cech, składników, przydatności, testów i wyników badań ( np. przy kosmetykach).

Ponadto przepis ten zawiera przykłady, jakie informacje muszą być podane jeszcze przed zawarciem umowy. W szczególnosci zatem, należy podać nazwę producenta lub importera, znak bezpieczeństwa i znak zgodności (wymagane przez odrębne przepisy), informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz określenie energochłonności ( jeśli ma zastosowanie).  Oczywiście należy podać również inne dane wskazane w odrębnych przepisach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!